Yunanistan, Batı Trakya’da Türklere yönelik saldırıları sümen altı ediyor

a19da50ada3743becbe825d551e730c6

Uluslararası Helsinki İnsan Hakları İzleme Komitesi Yunanistan Gözlemciliği Sorumlusu Panayotis Dimitras, Yunanistan’da son zamanlarda yaşanan azınlık hakları ve ırkçılık temelli olaylara bakıldığında Türk azınlık üyeleri için adaletin sağlanamadığını söyledi.

Batı Trakya merkezli Millet Gazetesi’nin haberine göre, Uluslararası Helsinki İnsan Hakları İzleme Komitesi Yunanistan Gözlemciliği, 2016 yılında Atina’da, “Yunanistan’da Milli Azınlıklar” konulu etkinliği basan Altın Şafak Partisi milletvekili ve üyelerinin neden olduğu olayla ilgili suç duyurusunun arşive kaldırılmasına karşı girişimde bulundu.

Aralık 2016’da DEB Partisi ile Helsinki İnsan Hakları İzleme Komitesi Yunanistan Gözlemciliği tarafından Atina’da düzenlenen etkinlik, ırkçı Altın Şafak Partisi milletvekili ve üyeleri tarafından basılmış, etkinliği organize edenler ve özellikle DEB Partisi yöneticilerine yönelik, ırkçılık ve nefret söylemi içerikli saldırı yapılmış, etkinliğin devam etmesi engellenmek istenmişti.

Ayrıca DEB Partisi Başkanı Mustafa Ali Çavuş, ölümle tehdit edilmişti. Söz konusu olaydan sonra Uluslararası Helsinki İnsan Hakları İzleme Komitesi Yunanistan Gözlemciliği ile DEB Partisi suç duyurusunda bulunmuştu. Suç duyurusu, olayın üzerinden bir yıl sonra, 2017 Aralık ayında, olayla ilgili “faillerin bilinmediği” gerekçesiyle arşive kaldırıldı.

Öte yandan Helsinki İnsan Hakları İzleme Komitesi Yunanistan Gözlemciliği, geçtiğimiz günlerde bir radyoya verdiği röportajda “En iyi Türk, ölü Türktür” ifadesini kullanan eski dışişleri bakanı Theodoros Pangalos aleyhine suç duyurusunda bulundu. Irkçılıkla mücadele kanununa göre suç işlendiği ifade edilen, dosya dilekçesi, geçtiğimiz günlerde Irkçılık Suçları Savcılığı’na sunuldu.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın