Başörtülü kadın Fransa bölge meclisinden dışarı çıkartıldı

Fransa’da aşrı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisin üyeleri, bölgesel bir konsey toplantısına izleyici olarak katılan kadının başörtüsünü çıkartmasını istedi. Kadının başörtüsüyle kamu binalarına girmesinin engellenemeyeceği açıklaması üzerine RN parti üyeleri toplantıyı terk etti.

Annenin ağlayan çocuğunu teselli ettiği görüntülerin yayılmasının ardından, siyasiler ayrımcılığa sebep olduğu gerekçesiyle sosyal medyada yoğun şekilde eleştirildi. Geçtiğimiz cuma günü, Dijon kentindeki bir ilkokul sınıfı, “demokratik bir meclisin işleyişini görmek” için Bourgogne-Franche-Comté Bölgesel Konseyi’nin genel kurul toplantısına katıldı. Kimliği açıklanmayan bir kadın, okulun izniyle gezi esnasında öğretmenlere yardımcı olmak için sınıfa eşlik etti. Ancak kadının başörtüsü, genel kurulun toplantısında tartışma konusu oldu.

Aşırı sağcı Ulusal Birlik partisinin bölge başkanı Julien Odoul kadının hedef göstererek, “Ülkemizin laik gelenekleri adına, toplantıya katılan bu kişinin “İslami başörtüsünü” çıkarmasını talep ediyoruz. Şu an kamuyana açık bir binadayız, demokrasiyi temsil eden bir kurumdayız. Başörtüsünü sokakta veya kendi evlerinde diledikleri gibi takabilirler ama burada buna izin vermeyiz” diye konuştu.

Fransa Laiklik Gözlemevi Genel Raportörü Nicolas Cadene, sosyal medyada yaptığı açıklamada kadına destek çıktı, “Yasayı yeniden okuyun. Terör saldırısı mağdurların ölümlerinden faydalanıp, insanları dışlamak için laiklik ilkelerini kullanmayı bırakın. Bir izleyici olarak bu kadın tarafsızlığa tabi değildi. Bölgesel konseyin işleyişini keşfetmeye gelen bu annenin, çocuğunun önünde küçük düşürülmesi ve tehdit edilmemesi doğru değil” ifadelerini kullandı.

Benzer gönderiler