Scroll Top

Türkiye’den Somali’ye umut olacak Sebat gemisi yola çıktı

752253
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine başlatılan “Umudu ol” kampanyası kapsamında, Türk Kızılayı, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), organizasyonuyla Somali’ye 15 bin ton gıda ve insani yardım malzemesi götürecek Sebat adlı gemi Mersin’den uğurlandı.

Geminin hareketinden önce açıklamalarda bulunan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık Somali, Yemen ve Güney Sudan’da  durumun tam bir felaket halini aldığını belirterek, geminin içerisinde 15 bin tonluk gıda olduğunu açıkladı. Kınık ayrıca, gönderilen malzemelerin içinde un, şeker, ilaç, çocuk mamaları olduğunu ve Somali’nin bütün bölgelerine gidecek bu yardım sayesinde 3 milyon insanın bir ay boyunca besleyebileceğini açıkladı.

Dr. Kınık, Sebat gemisine benzer 2 geminin daha hazırlandığını, bundan sonraki geminin Yemen’e gideceğini ve aynı yükü taşıyacağını aktardı. Yemen’de sadece geçen yıl 65 bin çocuğun açlıktan öldüğünü bildiren Kerem Kınık, “Şu an Somali, Yemen ve Güney Sudan’da büyük bir kolera salgını var. Yemen’i takiben de inşallah Güney Sudan’a Cuba bölgesi ve kuzey bölgelerine ulaşmaya çalışacağız. İnşallah o bölgedeki açlıkla boğuşan, ölümün kıyısına gelmiş olan yaklaşık 9 milyon insana bu gemiler aracılığıyla ulaşacağız. 9 milyon insanı en azından ramazan boyunca bir ay besleyebilecek gıdaları o insanlara ulaştırmış olacağız” diye konuştu.

Benzer gönderiler