Scroll Top

FETÖ’cü eski Tümgeneral’in yalanı fotoğrafla çürütüldü

Kubilay-Selçuk

İzmir Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanı ve sözde Yurtta Sulh Konseyi Üyesi Tümgeneral Kubilay Selçuk’un darbe girişimi başlamadan önce saat 20.00 sularında çekilen görüntüsü ortaya çıktı. Ankara Başsavcılığı’nın hazırladığı Akıncı iddianamesine ilişkin mahkemeye gönderilen ek delil klasörlerinde yer alan bu görüntüye göre darbe girişiminin yönetildiği, Akıncı Üssü’ndeki koridorun kamerasına takılan görüntüde, Selçuk’un tören kıyafetli olduğu ve elinde telefon bulunduğu görüldü.

Darbe girişimi başlamadan önce saat 20.00 sularında çekilen görüntünün, Selçuk’un Genelkurmay Karargâhı davasındaki savunmasını çürüttüğü de belirtildi.

Karargâh davasında “eğitim koordinasyon ziyareti” kapsamında Akıncı’ya gittiğini iddia eden Selçuk, Üs Komutanı Hakan Evrim ile öğle yemeğinde bir araya geldiğini söylemişti. Selçuk, “Akıncı Üssü’nde bulunduğum sürede, birkaç defa 143. Filo’ya komutanı görmek için gittim. Gazinoda bir kısmı sivil, bir kısmı resmi kıyafetli farklı kuvvetlerden personel görünce rahatsız oldum. Üsten ayrılmaya karar verdim. Aracın gelişini beklerken kapı açıldı, Genelkurmay Başkanı ve Tümgeneral Mehmet Dişli içeri girdi. Kendisine ancak ‘Hoş geldiniz komutanım’ diyebildim.” demişti.

Darbe planlama toplantısı

Akıncı iddianamesinde, Kubilay Selçuk’un 15 Temmuz günü İzmir’den saat 12.30’da Akıncı Üssü’ne sivil kıyafetle gititği, daha sonra da tören kıyafetlerini giydiği anlatılmıştı.

İddianamede, Selçuk’un Akın Öztürk, Hakan Evrim, Ömer Faruk Harmancık ile sivil imamlar Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Hakan Çiçek, Nurettin Oruç ve Harun Biniş ile birlikte 143. Filo’da toplantı yaptıkları, kimin nereye ne şekilde gideceği, hangi noktaların uçak ve helikopterle vurulacağına karar verdikleri belirtilmişti.

Selçuk’un darbe bildirisi için Akıncı Üssü’ndeki Şeref Salonu’nu hazırlattırıp “Erler dışarıya çıksın” diye talimat verdiği, darbe bildirisini okuma provası yaptığı kaydedildi.

Benzer gönderiler