Yunanistan ve Rum Kesimi’ne AB koruması

e959483f4b46168420eae452a890b897

Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan AB Liderler Zirvesinden istediklerini aldılar. Zirve’nin ilk günü sonunda yayınlanan sonuç bildirgesinde Türkiye kınandı.

Bildirgede, “AB Konseyi, Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’nde devam eden yasa dışı faaliyetlerini güçlü şekilde kınıyor ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile Yunanistan’la olan tam dayanışmasının altını çiziyor” ifadesi kullanıldı.

Yunanistan ve Rum Kesimi AB’ye sığınmıştı

Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi’nin hukuksuz faaliyetleri Türkiye’nin kararlı duruşu sayesinde boşa çıkmıştı. Türkiye’nin Akdeniz’deki münhasır alanında doğal gaz araması yapmak için İtalyan şirketi Eni ile anlaşan Rumlar, Türk donanmasının tatbikatı sonrası ulaşamamıştı. Kıbrıs Rum Kesimi ise bu gelişme sonrası AB üyelerinden yardım istemişti.

Kardak krizini tekrar canlandırmak isteyen Yunan Donanmasına ait gemiye ise savaş gemimizin çarpması Yunanistan’da şok etkisi yaratmıştı. Türkiye sınırını ihlal eden iki Yunan askerinin tutuklanması sonrası “Türkiye’nin AB askerlerini tutukladığını söyleyen Yunan Savunma Bakanı da AB ülkelerinden korunma talep etmişti.

Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan vurgusu

AB liderleri sonuç bildirgesinde, “AB Konseyi, Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’nde devam eden yasa dışı faaliyetlerini güçlü şekilde kınıyor ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile Yunanistan’la olan tam dayanışmasının altını çiziyor.” ifadesini kullandı.

Belgede ayrıca Türkiye’ye “bu faaliyetlerine son verme” ve “GKRY’nin AB ve uluslararası hukuk uyarınca egemenliğinden kaynaklanan doğal kaynaklarından faydalanma hakkına saygı duyma” çağrısı yapıldı. Liderler, “Aralarında iki Yunan askerinin de bulunduğu AB vatandaşlarının Türkiye’de devam eden tutuklulukları konusunda derin kaygıları olduğunu” belirterek, bu konuların AB ile diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine değinildi.

Benzer gönderiler