Scroll Top

Yunanistan’da Türk gazetecilere 20’şer ay hapis cezası

millet-mahkeme-2-800x450

Yunanistan’da yayımlanan Millet Gazetesi’nin sahibi ve başyazarı, İskeçe ve Gümülcine’deki müftülüklere atama yoluyla görevlendirme yapılmasını eleştirdikleri için 20’şer ay hapis cezası aldı.

Batı Trakya’da, İskeçe ve Gümülcine’deki müftülük makamlarına Yunan devleti tarafından atanan müftülere basın yoluyla hakaret etmekle suçlanan Millet Gazetesi sahibi Cengiz Ömer ve gazetenin başyazarı Feyzullah Hasankahya, 20’şer ay hapis cezasına mahkum edildi.

İskeçe ve Gümülcine’deki atanmış müftüler Mehmet Emin Şinikoğlu ve Cemali Meço’nun, İskeçe’de yayımlanan Millet Gazetesi’nde, Hasankahya imzasıyla yayımlanan bir yazıda, kendilerine hakaret edildiği gerekçesiyle gazetenin sahibi Ömer ve Hasankahya hakkında açtıkları hakaret davası, İskeçe Üç Hakimli Ceza Mahkemesi’nde görüşüldü.

Mahkeme, Ömer ve Hasankahya’nın, 3 yıl ertelemeli olmak üzere 20’şer ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. Karara bir üst mahkeme nezdinde itiraz eden Ömer ve Hasankahya serbest bırakıldı.

Hasankahya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Batı Trakya’da, Müslüman Türk Azınlığın, anlaşmalarla teminat altın altına alınan haklarının, Yunan yönetimi tarafından sürekli ihlal edildiğini belirterek, Millet Gazetesi’nin hakkında, bu ihlalleri basın yoluyla dile getirdiği için davalar açıldığını söyledi.

Batı Trakya’da müftülük sorununun, “kronik azınlık sorunları”ndan biri olduğunu ifade eden Hasankahya, “Batı Trakya Müslüman Türklerinin, din ve vicdan özgürlüğü bağlamında en temel hakkı olan dini kurumlarını yönetme hakkı engelleniyor.

Müftülük kurumu, Müslümanların en mahrem kurumlarından biridir. Gayrimüslim bir ülkede, müftülük kurumunun yönetimine kimin layık olduğunu en iyi bilen, Müslüman Türk Cemaati’dir.

Maalesef Yunan yönetimi, Batı Trakya Müslüman Türklerine hiç danışmadan, diktatörvari bir şekilde, toplumun tasvip etmediği liyakatsiz ve kişiliksiz şahısları, müftülük kurumunun başına zorla dayatıyor.” şeklinde konuştu.

Benzer gönderiler