Scroll Top

Yunanistan’daki AB destekli mülteci derneklerine taciz ve yolsuzluk soruşturması

chios_souda_web-thumb-large-800x450

Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen mülteci yardım kuruluşlarından birinde mültecilerin cinsel istismara uğradığı ve mülteciler için harcanması gereken paraların başka amaçlarla kullanıldığı iddiaları üzerine Yunanistan makamları harekete geçti.

Göç Bakanı Ioannis Mouzalas dün Yunanistan Yüksek Mahkemesi savcısı Xeni Dimitriou’ya AB’nin insani yardımlardan sorumlu yetkililerinden biri tarafından kaleme alınan ve iddiaları içeren mektubu teslim etti.

Detayları henüz belli olmayan iddiaya göre ismi açıklanmayan mülteci yardım kuruluşunun çalışanları mültecilerin cinsel istismarına ve yolsuzluğa bulaştı. Başsavcı Dimitrou soruşturmanın bir mali suçlar savcısı tarafından yürütülmesi talimatını verdi.

Konuyla ilgili iddialar ilk olarak bu ayın ortasında Avrupa Birliği insani yardım ve kriz yönetimi komiseri Christos Stylianides tarafından dile getirilmişti. Komiser Stylianides’in ofisinden yapılan 16 Mayıs tarihli açıklamada, AB Komisyonu’nun bu iddiaları ciddiye alarak soruşturduğu ve söz konusu mülteci yardım kuruluşuna yapılan yardımların durdurulacağı açıklanmıştı.

Benzer gönderiler