Scroll Top

ABD’de tecavüze uğrayan kadınlara bir darbe de Temsilciler Meclisi’nden geldi

abd_yeni_saglik_yasasi

ABD Temsilciler Meclisi, cinsel saldırıya maruz kalan kadınları tekrar cezalandırmanın önünü açan sağlık sigortası yasasını kabul etti. Yeni yasaya göre kadının daha önce yaşadığı cinsel saldırıdan kaynaklanan travma sonrası stres bozukluğu gibi rahatsızlıklar, sigorta kapsamına alınmayabilecek. Yeni düzenlemede, eyaletlere geçmişinde cinsel saldırıya maruz kalan hastanın rahatsızlıklarını sigorta kapsamına alıp almamayı seçme hakkı getirildi. Böylece eyaletlerin alacağı kararla cinsel saldırıdan kaynaklı rahatsızlıklar sigorta kapsamına alınmayabilecek veya sigorta kapsamına dahil olması için cinsel saldırı mağduru kadınların fazladan ödeme yapması gerekecek.

Daha önceki yasa, sigorta şirketlerinin, hastaların sigorta anlaşmasından önce var olan hastalıklarının sigorta kapsamının dışında tutmasını veya bu durumda olan hastalardan daha yüksek primler almasını yasaklamıştı. Ancak yeni yasayla birlikte sigorta anlaşmasından önce var olan hastalıkların koruma kapsamına alınıp alınmayacağını eyaletler belirleyecek.

Yeni yasayla sadece cinsel saldırı veya ev içi şiddet mağduru olan kadınlar değil; geçmişinde doğum sonrası depresyon yaşayan ve sezeryan doğum yapmış olan kadınlar da sigorta kapsamına alınmayabilecekler veya daha yüksek primler ödemek zorunda kalacaklar. Kadın hakları savunucularının sert şekilde eleştirdiği yasa, Senato’da da onaylanırsa yürürlüğe girmiş olacak.

Benzer gönderiler