Scroll Top

Trump, ABD’de Müslümanlara yönelik nefret söyleminin artmasına cesaret verdi

Trump Meets with Immigration Crime Victims to Urge Passage of House Legislation to Save American Lives

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Başkan Yardımcısı Hooper, ABD Başkanı Trump’ın attığı adımların ABD’de Müslümanlara yönelik nefret söylemini artırdığını duyurdu.

Hooper, The Independent gazetesine yaptığı açıklamada, Müslümanların nefrete ve hoşgörüsüzlüğe maruz kaldığını, İslamofobinin 11 Eylül saldırılarına kıyasla daha da arttığını ifade etti. Artık birçok Müslümanın dini sembollerini göstermek ya da giymekten çekindiğini belirten Hooper, “Bu durumdan endişe duyan sadece ABD’li Müslümanlar değil, beyaz ırkın üstün olduğunu savunan radikallerin yönetimi altında yaşayanlar da muzdarip.

Trump politikaları sadece Müslümanların değil, Afrikalılar başta olmak üzere birçok azınlığın da endişelerini artırdı” ifadesini kullandı.

Hooper, Müslümanlara getirilen seyahat yasağı başta olmak üzere belgesi olmayan göçmenlere yönelik baskının da arttığına dikkat çekti. Ağustos ayında 1 kişinin hayatını kaybettiği Charlottesville’deki Neonazi şiddeti ve benzeri ırkçı saldırılara tepki göstermeyen Trump’ın tutumunun Müslümanlara ve azınlıklara yönelik düşmanlık konusunda saldırganları daha da cesaretlendirdiğini kaydetti.

Şu anki durumun 11 Eylül saldırılarından daha vahim olduğunu ifade eden Hooper, “Bu fanatik sesler ırkçılık söylemiyle ortaya çıkmamıştı.

Fakat şimdi bu söylemle gurur duyuyorlar” dedi. Başkanlık seçimlerine İslamofobinin artışının katkısına ilişkin soruya cevap vermekten kaçınan Hooper, ABD’de Müslümanlara yönelik birçok şiddet olayının dünya gündeminde yer aldığını ifade etti.

CAIR, İslamofobi kaynaklı nefret suçlarının ve şiddetin ayrıntılarının yer aldığı bir rapor hazırladı. Rapora göre bu yılın ocak ve eylül ayları arasında 195 nefret söyleminin yanı sıra bin 656 “önyargı vakası” kaydedildi. 2016 yılına kıyasla bu yıl önyargıda yüzde 9, nefret söylemlerinde ise yüzde 20 artış yaşandı.

CAIR’ın araştırma koordinatörü Zeyneb Aryan, “ilk tahminlere göre CAIR’in suçları belgelemesinden bu yana 2017, Müslümanlara yönelik şiddet olaylarının en fazla yaşandığı yıl oldu” dedi. Trump, Başkanlık seçimleri booyunca kampanyasında Müslümanları küçümseyen ifadeler kullandı. Ayrıca 2015 yılında ülkeye giren Müslümanlar için yasaklama kararı alacağını da belirtti.

Şark’ul Avsat’ın haberine göre Trump, görev süresinin üzerinden bir hafta geçmeden İslam ülkelerindeki vatandaşların ABD’ye girişini yasaklayan bir karara imza attı. Sosyal medya hesabında ardı ardında İslam karşıtı 3 video paylaşan Trump son zamanlarda İslamofobiyi körüklemekle suçlanıyor.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamalarda ise insanlara saldırarak Meryem Ana heykelini parçalayan ve Müslüman olduğu iddia edilen şahsın yer aldığı görüntülerin geçerliliğini doğrulamak için herhangi bir girişim yapılmadığı kabul edildi.

Benzer gönderiler