Yunan mahkemeleri FETÖ’cü alçakları tahliye etti

yunanistan-darbeci-askerler

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Yunanistan’a kaçan 8 darbeci, polis nezaretinde serbest bırakıldı. Atina Olimpiyat Köyü’ndeki polis karakolunda tutulan 4 darbeci asker, 18 aylık tutukluluk sürelerinin dolduğu gerekçesiyle tahliye edildi.

Askerî helikopterle Dedeağaç (Aleksandrupolis) şehrine kaçan 8 darbecinin avukatlarından Omiros Zelios, “Son müvekkilim de geçen hafta tahliye edildi. 8 asker de polis korumasında gizli tutulan bir yerde kalıyorlar.” dedi.

Tahliye edilen FETÖ’cü alçaklar ve rütbeleri 

Binbaşı Gencay Böyük, Yüzbaşı Uğur Uçan, Başçavuş Bilal Kurugül ve Başçavuş Mesut Fırat, 18 aylık tutukluluk sürelerinin dolduğu gerekçesiyle tahliye edildikten sonra daha önce tahliye edilen Binbaşı Ahmet Güzel, Yüzbaşı Süleyman Özkaynakçı, Yüzbaşı Abdullah Yetik ve Yüzbaşı Ferudun Çoban da kaldıkları Atina yakınlarında müstakil bir eve götürüldü.

Yunan mahkemeleri, darbeye dahil oldukları gerekçesiyle bu kişilerin iade edilmesi yönündeki Türkiye’nin mükerrer talebini adil yargılanmayacaklarını savunarak reddetmişti. Yunan hükûmetinin kararı engelleme çabasına rağmen şimdiye kadar söz konusu darbecilerden birine kesin olarak sığınma hakkı verildi.

Diğerlerinin davası devam ediyor. FETÖ’cü askerlerin Yunanistan’dan iltica hakkı alabileceği de belirtiliyor.

Benzer gönderiler