Scroll Top

FETÖ tetikçisi Cevheri Güven kimdir?

cevheri-guven-tuba-guven-kimdir

FETÖ tetikçisi Cevheri Güven, meslek hayatına 1999’da Star gazetesinin Ankara bürosunda stajyer muhabir olarak başladı. Burada kısa bir süre çalıştıktan sonra ayrılarak Aktif Haber sitesini kurdu. Alper Görmüş’ün Genel Yayın Yönetmeni olduğu Nokta dergisinde kısa bir süre çalıştı. 2009 yılında Star gazetesinin Ankara Haber Müdürü oldu. Burada, sönük bir isimken bir anda parlamasına neden olan kaset kumpasının merkezinde yer aldı. 2010 yılında eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a kurulan kaset kumpasında görüntüleri gazetecilere sızdıran kişi Güven’di. Güven, kurnazlık yaparak görüntüleri kendi gazetecilerine yayınlatmadı. Çünkü, o zaman işin içinde olduğu anlaşılırdı. Bu nedenle belgeleri önce Süleyman Özışık’a yolladı. Özışık, daha sonra verdiği ifadede görüntülerin kendisine geldiğini ancak yayınlamadığını açıkladı. Güven, daha sonra kumpas görüntülerini Yener Dönmez’e gönderdi. Ve “Habervaktim” sitesi kumpas görüntülerini yayınladı. Böylece, siyasete büyük bir müdahale yapıldı ve Baykal’ın koltuğu eliyle Kemal Kılıçdaroğlu’na teslim edildi.

Nokta dergisinin skandal kapakları

Bu kumpasın ardından yıldızı parlayan FETÖ tetikçisi Cevheri Güven, daha önce de çalışmış olduğu Nokta dergisine geçiş yaptı. Bugün Nokta dergisi dendiğinde yayınladıkları skandal kapaklar aklımıza geliyor. Dergi, 7 Haziran seçimlerinin ardından “Türkiye İç Savaşı’nın başlangıcı” ifadesiyle skandal bir kapak yayınladı.

cevheri-guven-tuba-guven-kimdir

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı şehit cenazesinde betimledi.

cevheri-guven-tuba-guven-kimdir

Çok tepki çeken bu kapaklar sonrası dergi basıldı ve Cevheri Güven tutuklandı. 58 gün tutuklu kalan Güven’in serbest kalması için Kemal Kılıçdaroğlu çağrı yaptı. Böylece, FETÖ’ye olan borcunu ödemiş oldu.

Güven, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sonra bir süre gaybubet evinde gizlendi. Daha sonra mesai arkadaşı Murat Çapan ile beraber Yunanistan’a kaçtı. Yunanistan, Çapan’ı iade ederken Güven ve ailesine mültecilik hakkı vererek Almanya’ya gitmesinin önünü açtı. 

FETÖ tetikçisi Cevheri Güven gazeteci mi?

FETÖ tetikçisi Cevheri Güven, bugünlerde YouTube kanalında Türkiye aleyhine yaptığı yayınlarla biliniyor. Türkiye’nin başarılarına gölge düşürmek isteyen Güven, SİHA’ları geliştiren Selçuk Bayraktar ve Baykar Savunma’yı hedef almıştı. Clickbait başlıklı ve komplo teorileriyle bezenmiş videolarıyla popülerliğe ulaşan Güven, muhalif isimler tarafından da destekleniyor. Sözcü grubuna ait Korkusuz gazetesinin yazarı Memduh Bayraktaroğlu, Güven’i öve öve bitirememişti. Güven’in, FETÖ’cü olmasının umrunda olmadığını dile getiren Bayraktaroğlu, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Güven verici bir gazeteci. Bir gazetecilik cevheri ya. Ben çok tutuyorum onu. Bana ne ya sürgünmüş de kaçakmış da yargılanmış da falan. Bana ne ya. Ben adamın yaptığı işe bakıyorum. İyi iş çıkarıyor. Müthiş gazetecilik yapıyor.”

Bizdeki muhaliflerin gazeteciliğine methiyeler düzdüğü Güven’in aslında ne olduğunu örgütün Uzakdoğu imamı Hüseyin Kara itiraf etmişti. Kara, örgütün tetikçisi konumundaki sözde gazeteciler hakkında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bizim arkadaşlarımıza gazeteci demiyorum zaten. Hasbelkader demişiz ki; ‘Sen televizyonda şu işi yap’, ötekine demişiz ki ‘Sen de şu işi yap’. Bunlar gazeteci değil. Gazetecilik okusalar bile bunlar hizmetin (FETÖ’nün) insanlarıdır.”

 

 

Benzer gönderiler