Scroll Top

DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu FETÖ’ye destekte ısrarcı

deva-partili-mustafa-yeneroglu-aciklamasi

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, sık sık FETÖ’cülere sahip çıkmasıyla gündeme geliyor. Partinin İstanbul Milletvekili Yeneroğlu, Twitter’da FETÖ tutuklusu Ferhan Nakıboğlu’na destek paylaşımı yaptı. Naksan Holding davası kapsamında “FETÖ’ye yardım ve yataklık” suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası alan Nakıboğlu, 9 Ağustos’ta cezaevine gönderildi. Cahit Nakıboğlu’nun eşi Nakıboğlu’nun tutuklanması FETÖ’cülerin tepkisine neden olurken, örgütün meclisteki temsilcilerinden Yeneroğlu da sessiz kalmadı. Yeneroğlu, yaptığı paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “65 yaşındaki bir teyzeyi terör örgütüne yardım ve yataklıktan mahkum etmişler, cezaevine gönderiyorlar. Suçu legal bankaya para yatırmak. Madem suç, o tarihte banka nasıl faal olabiliyor? Uydurulmuş suçlarla milletin hayatını cehenneme çevirdiniz. Yatacak yeriniz yok!”

deva-partili-mustafa-yeneroglu-aciklamasi

DEVA Partili Yeneroğlu’nun “legal” dediği Bank Asya

DEVA Partili Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, FETÖ’nün kapatılan finans kuruluşu Bank Asya‘yı “legal” diyerek aklamaya çalıştı. Bu da partinin Genel Başkanı Ali Babacan‘ın zamanında Bank Asya’yı nasıl desteklediği konusunu tekrar gündeme getirdi. Bank Asya, 17-25 Aralık sürecinden sonra kamu kurumlarının yatırdığı paraları çekmesi üzerine krize girdi. FETÖ, bu krizi aşabilmek için örgüt mensuplarının bankaya para yatırması çözümünü buldu. FETÖ’nün iki numaralı ismi Mustafa Özcan, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile yaptığı telefon görüşmesinde elebaşından onay aldı. Ardından FETÖ elebaşının doktoru Kudret Ünal, FETÖ mensubu iş adamlarına Bank Asya’ya para yatırmaları konusunda baskı yaptı. FETÖ’cü iş adamlarından 300 milyon dolar isteyen Ünal, bu paraları yatırmaları halinde 15-20 Umre sevabı kazanacaklarını söyledi. Bu yüzden Bank Asya’ya Ocak 2014’te para yağmaya başladı. Örgüt mensupları, evlerini ve arabalarını satarak, başka bankalardan kredi çekerek bankaya para yatırdı. Mart 2014’te Bank Asya’nın Katar’lı Qatar Islamic Bank ile ortak olacağına dair haberler dolaşıma sokuldu. Böylece bankanın hisseleri yüzde 6,73 yükseldi. Ağustos 2014’te ise Bank Asya Katar ile hisse satışı için yaptıkları görüşmeleri sonlandırdığını duyurdu.

deva-partili-mustafa-yeneroglu-aciklamasi

Ali Babacan Bank Asya için devreye girdi

Bank Asya‘nın satılamayacağının anlaşılması üzerine örgüt içerisinde tekrar kriz çıktı. DEVA Partili Ali Babacan, tam bu dönemde devreye girdi. 24’e çıkan Babacan, Ziraat Bankası’nın Bank Asya’yı satın alacağını söyledi. Bu açıklamanın ardından Bank Asya’nın hisseleri adeta uçuşa geçti. Hisselerin günlük değer artışı yüzde 8.26’ya ulaştı. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı Yiğit Bulut, 360 TV’de Babacan’ın açıklamalarını yalanladı. 

Babacan’ın geçmişte Bank Asya için yaptıkları, bugün partisinin FETÖ’ye olan desteğiyle birleşince çelişkiye mahal vermiyor. DEVA Partisi, KHK’lıları görevlerine iade edeceklerine dair sık sık açıklamalar yapıyor. DEVA Partisi, 20 Mayıs’ta “KHK Mağduriyetleri Eylem Planı”nı açıklamış ve FETÖ’cülerin takdirini toplamıştı. 

KAYNAK: İHANET ÇETESİ

Benzer gönderiler