Scroll Top

Henri Barkey : Fetullah Gülen ile görüştüm

henri-barkey-osman-kavala-nerede

Eski CIA Danışmanı Henri Barkey, TELE 1 kanalında yayına katıldı. Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) gerçekleştirdiği darbe girişiminde yer almakla suçlanan ve hakkında yakalama kararı bulunan Barkey, FETÖ ve 15 Temmuz’a ilişkin açıklamalarda bulundu. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’le görüştüğünü itiraf eden Barkey, konuştuklarını hatırlamadığını iddia etti. Kendisine 15 Temmuz’da neden İstanbul’da olduğu sorulan Barkey, aylar öncesinden hazırlanan bir konferans için tesadüfen İstanbul’da bulunduğunu ileri sürdü. 15 Temmuz’u FETÖ’nün gerçekleştirip gerçekleştirmediğine yönelik düşüncesi sorulan Barkey, “Siz 200 general ve amiralin FETÖ’cü olduğuna inanıyor musunuz?” şeklinde yanıtladı.

“15 Temmuz’da tesadüfen İstanbul’daydım”

Merdan Yanardağ’ın eski CIA Danışmanı Henri Barkey’e, 15 Temmuz’da neden İstanbul’da olduğunu sorması üzerine Barkey şunları söyledi:

“Büyükada’daki konferansın hazırlanışı aylar sürdü. Bu konferans Orta Doğu’daki ülkelerin Obama’nın İran anlaşmasına reaksiyondu. Orta Doğu’dan insanları Washington’a getirmek yerine İstanbul’a getirdim.”

Kendisi hakkında hazırlanan iddianameden rahatsız olduğunu ifade eden Barkey:

“Bu iddianame benim akademik kariyerimi zedeledi. Ayrıca Türkiye’den kimse benimle konuşmuyor. Korkuyorlar. Akademik kariyerim zedelendi. Çok çekiyorum bu yüzden” dedi.

“Fetullah Gülen ile bir kere görüştüm”

Eski CIA Danışmanı Henri Barkey, Fetullahçı Terör Örgütü ile ilişkisi olduğuna yönelik sorulara cevap verirken FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile görüştüğünü de itiraf etti. Barkey, şunları kaydetti:

“Cemaat bir zamanlar çok saygın bir örgüttü. Erdoğan’ın kendisi o cemaatle çalıştı. Bir de ona sorun. Ben bir araştırmacıyım, herkesle konuşurum. Bir kere Fetullah Gülen ile görüştüm, başka bir profesörle ziyarete geçtik. Aradan 30 sene geçti ne konuştuğumuzu hatırlamıyorum.”

henri-barkey-osman-kavala-nerede

Henri Barkey kimdir?

İstanbul doğumlu Henri Barkey, 2015-2017 yılları arasında Wilson Center’ın Ortadoğu Programı direktörü olarak görev yaptı. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Politika Planlama bölümünde Ortadoğu, Türkiye, Doğu Akdeniz ve istihbarat konularında faaliyet yürüttü. ABD bürokrasisinde “Türkiye uzmanı” olarak çalışan Barkey, uzun yıllar ABD’nin Ortadoğu ülkelerine yönelik istihbarat faaliyetlerinde kıdemli analist olarak çalıştı. CIA’nın Ulusal İstihbarat Konseyi (National Intelligence Council) başkan yardımcılığı yapan Barkey, uzun yıllar CIA Türkiye istasyon şefi ve Orta Doğu masası şefliği yaptı. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in ABD’de ikamet etmesine ve Yeşil Kart (Green Card) almasına yardımcı olan Graham Fuller ile birlikte 1988’de “Türkiye’ni Kürt Meselesi” (Turkey’s Kurdish Question) adında ortak kitap yazdı.

Henri Barkey hakkında, FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirdiği darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı var. İddianamede, Barkey’in 15 Temmuz darbe girişiminde rol aldığı belirtilmişti.

KAYNAK: FETÖ GERÇEKLERİ

 

Benzer gönderiler