Scroll Top

Futbolda şike davasında yeni gelişme

futbolda-sike-cezasi

“Futbolda Şike Kumpası” davasında bilinen soruşturma ve kovuşturmada, 38 hâkim ve savcı hakkında usul ve yasaya aykırı işlemler yaptıkları gerekçesiyle başlatılan inceleme tamamlandı. Bu hâkim ve savcılar hakkında son soruşturmanın açılmasına hükmedildi. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ’nün “futbolda şike” kumpasında yer aldıkları gerekçesiyle şüpheliler hakkında hazırlanan iddianame, 5 Kasım 2021’de Bakırköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti. İddianame üzerindeki incelemesini tamamlayan mahkeme, şüpheliler hakkında son soruşturmanın açılması talebini kabul etti. Heyet, iddianamenin Yargıtay’a gönderilmesine ve suç konusu olayın olduğu tarihte 1. sınıf hâkim ve savcı oldukları için şüphelilerin yargılamalarının Yargıtay’da yapılmasına hükmetti.

İddianameden

Eski Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve eski Fenerbahçe Yöneticisi İlhan Yüksel Ekşioğlu’nun avukatlarınca 38 eski hâkim ve savcı hakkında şikayet dilekçesi verilmişti. İddianamede, Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) da kovuşturma izni verdiği belirtildi. Yargının, devlet ve toplum hayatında kesin belirleyici ve son karar verici konumda bulunmasının FETÖ’nün işini kolaylaştırdığı belirtilen iddianamede, örgütün yargıyı her açıdan etkin bir silah olarak kullandığı vurgulanmıştı.

İddianamede, FETÖ’nün, geniş taraftar kitlesi bulunan Fenerbahçe Spor Kulübü ile dönemin Kulüp Başkanı Aziz Yıldırım’ı hedef aldığı ifade edildi.

futbolda-sike-sikeler

Isparta Cumhuriyet Başsavcılığında ele geçirilen bir belgede, Aziz Yıldırım’ın din ile ilgisi bulunmadığından bahsedilen iddianamede, FETÖ’nün, Yıldırım’ı sözde dini argümanlar kullanan terör örgütü İBDA/C üyesi olduğundan bahisle istihbari mahiyette dinlediği belirtildi.

Örgütün 3 Temmuz 2011’de düzenlediği, kamuoyunda “futbolda şike” olarak bilinen operasyon ile Aziz Yıldırım’ın tutuklandığı belirtilen iddianamede, operasyon kapsamında gözaltına alınan şüphelilerden bazılarının “Aziz Yıldırım’ı ver kurtul” şeklinde aleyhinde ifade vermek için yönlendirildiği aktarıldı. Bu şekilde, örgütün yargı yoluyla Fenerbahçe Kulübünü ele geçirerek Aziz Yıldırım’ı tasfiye etmek istediği kaydedildi.

Futbolda şike davasında istenen cezalar

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 23 sayfalık iddianamede, Aziz Yıldırım ve İlhan Yüksel Ekşioğlu müşteki sıfatıyla, aralarında firari savcı Zekeriya Öz’ün de bulunduğu 38 hâkim ve savcı ise şüpheli olarak bulunmuştu.

Son soruşturmanın açılması talebiyle Bakırköy 1. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamede, şüpheliler hakkında çeşitli suçlardan hapis cezaları istenmişti.

İddianamede, şüpheli Mehmet Berk’in “kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “haberleşmenin gizliliğini ihlal”, “görevi kötüye kullanma”, “gizliliğin ihlali”, “kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği”, “özel hayatın gizliliğini ihlal”, “ihmali davranışla görevi kötüye kullanma” suçlarından 26 yıl 6 aydan 88 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

Şüpheli Zekeriya Öz’ün “kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme”, “gizliliğin ihlali”, “haberleşmenin ihlali”, “görevi kötüye kullanma”, “kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği”, “özel hayatın gizliliğini ihlal” suçlarından 21 yıl 9 aydan 86 yıl 6 aya kadar hapsi istenen iddianamede, şüpheli Mehmet Ekinci’nin “kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “haberleşmenin gizliliğini ihlal”, “görevi kötüye kullanma” suçlarından 13 yıl 10 aydan 43 yıla kadar hapsi istenmişti.

Şüpheliler Cihan Kansız ve Fikret Seçen hakkında “görevi kötüye kullanma” suçundan ayrı ayrı 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianamede, Bülent Kınay hakkında “kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “görevi kötüye kullanma” ve “haberleşmenin gizliliğini ihlal etme” suçlarından 13 yıl 8 aydan 52 yıl 6 aya kadar, şüpheli Ömer Diken’in de benzer suçlardan 31 yıla kadar hapsi talep edilmişti.

İddianamede, diğer şüpheliler Aytekin Özanlı, Birol Bilen, Davut Bedir, Dursun Ali Gündoğdu, Eşref Aksu, Fatih Mehmet Uslu, Gökmen Demircan, Hadi Çağdır, Hikmet Şen, Hüseyin Kaplan, Hüsnü Çalmuk, İbrahim Balık, Mehmet Erdoğan, Mehmet Hamzaçebi, Mehmet Karababa, Mehmet Uğurlu, Menekşe Uyar, Mesut Özcan, Metin Özçelik, Murat Üründü, Mustafa Boz, Muzaffer İren, Nalan Can, Nurullah Çınar, Osman Kaya, Resul Çakır, Savaş Çelik, Sedat Sami Haşıloğlu, Seyfettin Mermerci, Vedat Dalda, Yakup Hakan Günay’ın “görevi kötüye kullanma”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “haberleşmenin gizliliğini ihlal etme”, “resmi belgede sahtecilik” suçlarından 31 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılmaları istenmişti.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

Benzer gönderiler