Bank Asya ortaklarından Kamil Yavuz Malkatan hâkim karşısına çıktı

bank-asya-genel-mudurluk

11 yıl 1 ay hapis cezası aldı

 Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) finans kaynağı olan kapatılan Bank Asya’nın ortakları arasında yer alan Kamil Yavuz Malkatan’ın yargılanması devam etti. Hakkında gözaltı kararı verildikten sonra kayıplara karışan Malkatan, 6 Kasım 2020 tarihinde üzerinde sahte bir sürücü belgesi ile Ankara’da yakalandı. Tutuklu yargılanan Bank Asya ortağı, hâkim karşısına çıkartıldı. Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen duruşmada sanık Malkatan, avukatı ile beraber salonda hazır bulundu. Malkatan, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 6 ay, “resmi belgede sahtecilik” suçundan ise 3 yıl 7 ay cezasına çarptırıldı. Toplamda 11 yıl 1 ay hapis cezası alan Malkatan’ın, hükümle birlikte tutumluluk halinin devamına karar verildi.

bank-asya-genel-mudurluk
Kamil Yavuz Malkatan

Suçlamaları reddetti

Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, önceki ara karar gereği dava dosyasına gelen evrakın okunmasının ardından sanık Kamil Yavuz Malkatan’a savunma yapması için söz verildi. Esas hakkındaki savunmasını yapan Malkatan, hakkındaki suçlamaların somut delillere dayanmadığını iddia etti. Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) örgüt içi şifreli haberleşme uygulaması olan ByLock kullanıcısı olduğuna dair dava dosyasında yapılan tespiti reddeden sanık, aleyhindeki tanık beyanlarının ise gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü. Suçsuz olduğunu savunan sanık, beraatini talep etti. Malkatan’ın avukatının da savunma yapmasının ardından, mahkemeye başkanlık eden Abdullah Köksal, hükmü açıkladı. Sanık Malkatan, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 6 ay, “resmi belgede sahtecilik” suçundan ise 3 yıl 7 ay olmak üzere toplam 11 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Bank Asya hesap hareketleri incelendi

FETÖ’nün finans kaynağı olan Bank Asya’nın A grubu hissedarları arasında bulunan Kamil Yavuz Malkatan’ın aynı zamanda FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in talimatıyla hesabında para artırımı yaptığı tespit edildi. 1 Temmuz 1997’de 100 bin adet A grubu pay ile bankaya ortak olan Malkatan’ın bankadaki hesabı üzerinde yapılan incelemelerde, bakiyesinin ortalamasının 100 bin liradan 500 bin liraya kadar çıktığı belirlendi. Bunun yanı sıra örgütün kriptolu haberleşme uygulaması ByLock da kullandığı belirlenen Malkatan’ın kayıtlarının incelenmesiyle örgütün üst düzey isimleriyle de irtibatlı olduğu anlaşıldı. FETÖ’nün tepe yöneticilerinden Hüseyin Kara, Cemil Koca ve Hüseyin Saruhan ile birlikte 15 Eylül 2014-27 Eylül 2015 tarihleri arasında 61 kere görüşme yaptığı kaydedildi.

KAYNAK: FETÖ GERÇEKLERİ

 

Benzer gönderiler