Scroll Top

Yunanistan’ın göçmenlere duyarsızlığı bir cana daha mal oldu

yunanistan-gocmen-zulmu

Yunanistan’ın göçmenlere yönelik duyarsızlığı devam ediyor. Kendi ülkelerindeki zorlu hayat koşullarından usanan mülteciler, Avrupa’ya gitmek istiyor.  Ancak Yunanistan’ın insanlık dışı politikalarıyla karşı karşıya kalıyorlar. Yunanistan üzerinden Avrupa’ya geçmeye çalışan göçmenler, Yunan güçleri tarafından açık denizde lastik bota bindirilerek ölüme terk ediliyor. Yunan güçlerinin şiddetinden korkan göçmenler ise adalara sığınmak zorunda kalıyor. Ancak oralarda da açlık ve susuzluktan hayatını kaybediyorlar. Yunan makamları ise göçmenlerin yardım çağrılarını görmezden geliyor. Son olarak Türkiye üzerinden Yunanistan’a geçmeye çalışan Suriyeli bir grup, Meriç nehrinde bir adacıkta mahsur kaldı. Sığınmacı grubunun içindeki 5 yaşındaki bir kız çocuğu akrep sokmasından dolayı hayatını kaybetti. Küçük kızın 9 yaşındaki ablasının ise hayati tehlikesinin olduğu bildirildi.

Yunanistan'ın göçmenlere zulmü
Yunanistan’ın göçmenlere zulmü: Bir kız çocuğu daha hayatını kaybetti

Yunanistan’ın göçmenlere zulmü bitmiyor

Yunanistan’ın önemli haber portallarından efsyn.gr‘nin haberine göre; Kalabalık bir mülteci grubu, Yunan makamlar insan hakları örgütlerinin kurtarma çağrılarına kulak vermeyince Meriç Nehri’ndeki bir adacıkta iki hafta mahsur kaldı. Hellenic Council for Refugees ve Human Rights 360, Twitter üzerinden 5 yaşındaki mülteci bir çocuğun hayatını kaybettiğini, 9 yaşındaki ablasının da yine akrep sokması nedeniyle hayati tehlikesinin devam ettiğini duyurdu. Mültecilerin fotoğraf gönderdikleri, fakat nerede olduklarının bilinmediği ifade edildi. Sığınmacılar bulundukları yerde fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldıklarını 5 yaşındaki çocuğun akrep sokması sonucu ölümüne karşı da ellerinden bir şey gelmediğini söyledi.  Tüm bunlar Yunanistan’ın göçmenlere zulmünün devam edeceğini de açıkça gösterdi.

Yunanistan’ın göçmenleri geri itiyor

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Yunanistan‘ı geri itmeler konusunda suçlu buldu. Mahkeme, 11 kişinin öldüğü olay için Yunanistan’ı, 330 bin avro tazminat ödemeye mahkum etti. Yunanistan, 20 Ocak 2014’te 27 göçmeni taşıyan mülteci teknesini batırarak 11 kişinin ölümüne sebep oldu. Ölen ailenin yakınları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) gitti ve Yunanistan’dan şikayetçi oldu. Mahkeme heyeti, yargılamanın ardından, Yunan güvenlik güçlerinin ve yetkililerinin insan haklarını ihlal ettiğine hükmetti. AİHM, yaşanan olayın Yunan adli makamları tarafından kusurlu bir şekilde incelendiğine karar verdi. Sahil güvenliğin gemi kazasındaki ihmalleri ile gemideki insanların ölümleri arasında doğrudan bir ilişki olduğunu bildirdi. Mahkeme heyeti, Yunanistan2ın olayla ilgili 330 bin euro tazminat ödenmesine hükmetti. AİHM, Yunanistan’ın mülteci botlarını kasten batırdığını, söyledi. Mültecilerin ölümüne sebebiyet verdiğini ve hayatta kalan mültecilere insanlık dışı muamele yapıldığını tescillemiş oldu.

Benzer gönderiler