Facebook’u eriten skandal: ABD ve İngiltere’de öfke var

66
Skull of death symbol on the screen of smartphone on laptop computer. There is data flowing background. Selective focus on screen of the phone.

Facebook kriterlerini ihlal ederek 50 milyon kullanıcının verisinin siyasi kampanyalarda kullanılması skandal etkisi yarattı. Trump’ın eski danışmanının da kurucusu olduğu şirketlerin gerçekleştirdiği kampanyalar arasında 2016 ABD seçimleri ve İngiltere’nin Brexit oylaması olması dikkat çekiyor.

BİR web sitesine girmek veya bir uygulama kullanmak istiyorsunuz. Ekrana gelen ‘e-posta ile üye ol’ veya ‘Facebook ile bağlan’ seçenekleri arasında genellikle de Facebook’u tercih edersiniz. Facebook butonuna bastıktan sonra ise talep ettiğiniz hizmeti sunan şirket tarafından kullanıcıların bilgileri ve doğum tarihi gibi verilere erişim izni isteniyor. Hızlı olmak için genellikle hiç düşünmeden ekrana gelen bu onaya da izin veriliyor. Başka bir deyişle sadece birkaç saniyede verdiğiniz onayla artık Facebook’taki verilerinizi, ‘üçüncü parti’ olarak ifade edilen şirketlerle de paylaşmış oluyorsunuz. Bu veriler Facebook kontrolünde olsa da yapılan ihlaller büyük bir skandala dönüşebiliyor.

Psikoloji Profesörünün marifeti

Her şey 2015 yılında Cambridge Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Aleksandr Kogan’ın geliştirdiği uygulamayla başladı. Kullanıcıların kişilikleriyle ilgili bakış açılarını öngören bir uygulama geliştiren Kogan, ‘thisisyourdigitallife’yi yayınladı. Bu uygulamayı kullanabilmek için yaklaşık 270 bin kişi Facebook ile üye oldu. Kullanıcılar bu üyelik sırasında konum bilgilerini, sevdikleri Facebook içeriklerini ve arkadaşlarıyla ilgili bazı bilgileri vermeye kabul etti. Ancak basit bir onay ile verilen bu veriler, belki de ülkelerin kaderini belirledi. Nasıl mı? 270 bin kişi tarafından kullanılan ‘thisisyourdigitallife’ uygulamasıyla elde edilen veriler siyasi kampanyalarda kullandı. Hem de Facebook’un uyarmasına rağmen. Bu, buzdağının görünen kısmıydı. Şimdi ise işin arkasından 50 milyon kişiyi ilgilendiren bir veri kullanım ihlali var.

Trump’ın eski danışmanı da işin içinde

Şu ana kadar ihlal edilen Facebook abone verilerini izinsiz kullanan iki danışmanlık şirketinin adı geçiyor. Biri ABD Başkanı Donald Trump’ın eski stratejisti Steve Bannon’a ait olan Cambrigde Analytica. Paylaşılan bilgilere göre bu şirket Facebook verilerini satın almak için 1 milyon dolar ödedi. Diğeri ise Stratejik İletişim Laboratuvarları’nı (SCL). Bu şirketlerin hizmet verdiği dikkat çeken iki siyasi kampanya bulunuyor. ABD Başkanlık seçimlerinde Trump’ın Facebook kampanyasını yürüten şirketler, aynı zamanda İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkıp-çıkmamasının onaylandığı Brexit’e de veri sağlamış durumda.

Erişime kapatıldı

Skandalın ortaya çıkmasıyla, Facebook harekete geçti. Financial Times’ın haberine göre; Facebook Başkan Yardımcısı Paul Grewal iddiaların doğru olup olmadığını araştırdıklarını söyledi. Buna ek olarak Facebook, Cambrigde Analytica’ya veri sağlayan şirketlere ve platformlara da erişim yasağı başlattı

Zuckerberg’e büyük öfke

Haberlerin duyulmasının ardından ABD ve İngiltere’deki muhalifler ayağa kalktı. İngiliz milletvekili Damian Collins ise Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’e ağır eleştirilerde bulundu. Collins, Brexit referandumunda da Facebook’un diğer veri şirketlerine bilgi sağladığını söylerken Zuckerberg’ün İngiltere parlamentosunda ifade vermesini istedi. Collins, “Zuckerberg Facebook sayfasının arkasına saklanmayı bıraksın” diyerek Facebook’un CEO’sunun iddialara Facebook üzerinden cevap vermesini eleştirdi. Cambridge Analytica’nın CEO’su Alexander Nix geçen hafta İngiliz parlamentosunda ifade vererek firmasının Facebook verilerini kullanmadığını söyledi. ABD’nin Minnesota senatörü Amy Klobuchar da Zuckerberg’ü senatoda ifade vermeye çağırdı.

Zuckerberg’in serveti 5 milyar dolar düştü

Facebook hisselerinde görülen kaybın ardından, cuma günü 537 milyar dolar olan şirketin piyasa değeri bugün 43 milyar dolar kaybederek 494 milyar dolara kadar geriledi.

Ayrıca, Facebook’un kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Mark Zuckerberg’in cuma günü 74,5 milyar dolar olan kişisel serveti bugün 69,3 milyar dolara gerileyerek 5 milyar doların üzerinde kayıp gösterdi.

Böylece, Zuckerberg, Forbes’un “Gerçek Zamanlı Dünyanın Milyarderleri Listesinde” 5’inci sıradan 7’nci sıraya gerilemiş oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin