Scroll Top

Selahattin Demirtaş yargılanmak için özel isteklerde bulundu

DQbg3aMUEAEgXNl

PKK yöneticiliği suçlamasıyla yaklaşık bir yıldır tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın yargılanmasına başlandı. Demirtaş şov yapmaya devam ederek SEGBİS sistemini bahane edip duruşmaya katılmadı. Demirtaş bundan önceki duruşmalara da kelepçe takmayı kabul etmediği için getirilmemişti. HDP çevreleri ve PKK’ya yakın medya kuruluşları, Demirtaş kendi isteğiyle mahkemeye katılmadığı halde, Demirtaş’ın hâkim karşısına çıkartılmadığını iddia ediyordu.

Demirtaş, mahkemeye 12 sayfa dilekçe yazarak yargılanmak için şartlar öne sürdü. Demirtaş, yargılamanın durdurularak, SEGBİS ile savunmasının alınmasına izin veren yasa hükmünün iptali için davaya bakan mahkemenin,  Anayasa Mahkemesine iptal başvurusunda bulunmasını istedi.

Yargılanan Demirtaştan flaş talep“Örgüt yöneticiliği” iddiasıyla tutuklu bulunan HDP eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yargılandığı davanın ilk duruşması Sincan Cezaevi kampüsündeki Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı. Duruşma salonu çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

Duruşmaya gene çıkmadı

Demirtaş savunmasının SEBGİS sistemi ile alınmak istenmesini kabul etmeyerek, duruşmaya çıkmadı. Demirtaş daha önceki duruşmalarda da kelepçe takmayı kabul etmeyerek şov yapmıştı. Demirtaş, mahkemeye gönderdiği dilekçede savunmasını bizzat mahkemeye gelerek vermek istediğini bildirdi. Demirtaş kendisine savunma imkânın sağlanmaması nedeniyle yargılamanın durdurularak, SEGBİS ile savunma yapmasını düzenleyen CMK’nin ilgili hükmünün iptali için Anayasa Mahkemesine başvurulması talebinde bulundu.

Savcılık Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

Almanya’dan gelen gözlemciye ret

Demirtaş’ın avukatlarından Kenan Maçoğlu, Berlin Eyalet Parlamentosu’ndan Hakan Taş ile yabancı parti temsilcilerinin gözlemci sıfatıyla duruşmaya katılmaları için dilekçe verdi. Mahkeme bu talebi kabul etmedi. Mahkeme Demirtaş’ı savunmak talebinde bulunan yabancı avukatların da duruşmaya katılmasına ‘güvenlik’ gerekçesiyle izin verilmediğini açıkladı.

Duruşmada salonunda PKK propagandasının önüne geçilmesi için jandarmanın önlem aldığı görüldü.

Masa, dizüstü bilgisayar, yeni salon

Demirtaş’ın yargılanmak için mahkemeden istekleri

  • SEGBİS konusunda CMK 196/4’ün değil, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS)  6’ncı maddesinin esas alınarak, soyut yasa maddesi uyarınca ve gerekçesiz bir şekilde SEGBİS üzerinden duruşmaya katılmama yönünde verilen hukuka aykırı kararın geri alınmasını, duruşmada hazır edilmeme karar verilmesini,
  • Savunmamı üstlenecek yüzlerce avukat için yer tahsisini,
  • Duruşmayı izleyecek aile, sosyal çevrem, hasın, yerli ve yabancı izleme heyetleri, HDP Genel Merkez, il ve ilçe teşkilatlarından gelecek izleyiciler dikkate alınarak salonun tahsisini
  • Duruşmada, avukatlarımla birlikte ve fiziksel yakınlık içerisinde oturacak şekilde salonun düzenlenmesini,
  • Duruşmada, dizüstü bilgisayar, tepegöz vb araçlarla görsel savunma yapacağımdan, salonun bu teknik imkânlarla donatılmasını,
  • Binlerce belge içeren yüzlerce dosyadan ibaret savunma araçları ile duruşmaya katılacağımdan, savunmamı yapacağım yere, önümde duracak şekilde ve makul büyüklükte bir masa konulmasını talep ediyorum.

PKK sempatizanlarının duruşmayı etkilemek için mahkeme ve cezaevi etrafında ulaşmaya çalıştığı gözlendi.

Benzer gönderiler