Scroll Top

İngiltere parlamentosundan sosyal medyaya yaylım ateşi

A woman carries a British union flag design umbrella as she walks past the Houses of Parliament in London, Britain

İngiliz milletvekilleri, sosyal medya kuruluşlarını sitelerine kanundışı ve aşırılıkçı içeriklerin yüklenmesine engel olmamakla, yüklendiği zaman da bu içerikleri yayından kaldırmak için yeterince duyarlı ve hızlı hareket etmemekle suçladı.

Twitter, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya platformları, şiddet veya taciz içeren içeriklerin sitelerinde yayınlanmasına dair yayın politikaları ve sitelerdeki bu tür içeriklerin bazen uyarı yapıldıktan sonra dahi yayından kaldırılmaması sebebiyle son zamanlarda ağır bir biçimde eleştiriliyorlar.

Konuyla ilgili araştırmalar yapan İçişleri Özel Komitesi Sözcüsü Yvette Cooper “Sosyal medya şirketlerinin internetteki kanundışı ve tehlikeli materyali ele alma biçimi utanç verici” dedi. Cooper sözlerine “Kendilerinden defalarca aşırılıkçı organizasyonları destekleyen veya çocuk istismarına dair paylaşımları anında sitelerinden kaldıracak daha iyi güvenlik önlemleriyle karşımıza gelmeleri istendi. Ancak bunu yapmadılar. Bu utanç verici bir durum” dedi.

Komite ayrıca hükümete, bu tür içeriklerin sosyal medyada yayınını daha kapsamlı bir şekilde düzenleyen kanunlar çıkarma ve şirketlere de hükümetin böyle bir olası hareketinden doğacak masrafları ödeme ve yayın politikalarını hükümetle daha iyi koordine etme çağrısında bulundu. Hükümet adına rapora cevap veren Amber Rudd ise “İnternetin teröristler tarafından görüşlerini yaydıkları bir yer olarak kullanılmasına ve sosyal medyanın toplumun en korunmasız üyelerine zarar vermesine izin vermemek hususlarında kararlıyız” dedi.

Benzer gönderiler