Scroll Top

FETÖ’nün kriptolarına darbe üstüne darbe: 70 gözaltı kararı

asker-subay-tsk

FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) yerleştirdiği ve  aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 70 kripto asker hakkında gözaltı kararı verildi.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ soruşturmaları sürüyor. Bu kapsamda daha önce yakalanan örgütün askerî personeli ve bu personele “mahrem imamlık” yaptığı tespit edilen kişilerin ifadeleri doğrultusunda, aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 70 asker hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

TSK’da sözleşmeli personel olarak görev yaptıkları ve örgütün askeri kripto yapılanmasında yer aldıkları tespit edilen şüphelilerin, ortaokul ve lise öğrenimi sırasında örgütün “ışık evleri” olarak da bilinen öğrenci evlerinde yetişmiş, örgütün amaç ve ideolojisini benimsemiş, örgüte sadakatinden şüphe edilmeyen kişiler oldukları bilgisine ulaşıldı.

Şüphelilerin, FETÖ yönetimi tarafından kendilerine verilebilecek her türlü görevi yerine getirmeye hazır, “şakirtlik” seviyesi yüksek, üniversite tahsili sırasında dönemsel olarak başta talebe mesullüğü olmak üzere askerî öğrenci abiliği yapmış kişiler olduğu öğrenildi.

Harekete geçen İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi (KOM) ekiplerince, Konya merkezli 34 ilde belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon başlatıldı. Şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

Benzer gönderiler