Binlerce Boşnak’ın katili Ratko Mladiç’in cezası açıklanacak

mladiç kapak

Eski Yugoslavya’da işlenen suçlara ilişkin özel olarak kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi, Srebrenitsa’daki soykırımın birinci dereceden sorumlusu olan Bosna kasabı eski komutan Ratko Mladiç hakkındaki kararını bugün açıklayacak.

Srebrenitsa katliamı, Avrupa’da hukuksal olarak belgelenen ilk soykırım olarak tarihe geçti. Sırp kuvvetleri beş gün içinde 8372 Müslümanı öldürdü, yüzlerce kadına ve küçük yaştaki kız çocuğuna tecavüz etti. Emri veren Bosnalı Sırpların komutanı olan Ratko Mladiç’ti.

Uluslararası mahkeme, soykırım yapıldığını kabul etti. Birçok Boşnak, ellerinde katliama kurban giden yakınlarının fotoğraflarıyla mahkeme önünde. Bir provokatör elinde Sırp bayrağıyla mahkeme önüne geldi, gerilim bir anda yükseldi.

Türkiye ve dünyadan birçok yayın kuruluşu, mahkeme önünde canlı yayınlar için hazır. Bosna Hersek’te binlerce kişi televizyon başında verilecek kararı bekliyor. Ratko Mladiç’in mahkemede salonunda oldukça rahat ve neşeli olması dikkatlerden kaçmadı.

Türk Düşmanı 

15 ayrı savaş suçundan 16 yıldır aranan Mladiç, nihayet 26 Mayıs 2011’de bir Sırp köyünde yakalandı. Lahey’deki yargılaması 530 gün sürdü. Bir duruşmada Türklere küfür eden Mladiç, duruşma sırasında “bu mahkeme şeytan işi” ifadesini kullandı.
Müslümanları Avrupa’dan atmayı düşünüyordu
Faşist Mladiç’in savaş sırasında kaleme aldığı polis tarafından ele geçirilen günlüklerinde, ”Müslümanları öldürmek sorun değil, bir günde 50 bin kişiyi de öldürürüz. Ancak onlar yine doğururlar, önemli olan onları bu topraklardan tamamen sürmektir” ifadeleri yer alıyordu.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın