Scroll Top

China Post: Çin, Türkiye ile üretim fırsatları gözlüyor

Çinli uzmanlar, Çin savunma sanayisinin uluslararası pazar payını genişletmek için Türkiye’de üretim yapma seçeneklerini araştırdığını belirtti.

Çinli üreticiler, Türkiye’nin NATO üyeliğinden istifade etmek isterken ABD’den gelen baskı nedeniyle temkinli davranıyor.

ABD merkezli Defence News’in haberi, İstanbul’da düzenlenecek Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nın (IDEF) organizasyonundan sorumlu bir Türk yetkiliye atıfta bulunularak Çinli savunma şirketlerinin Türk şirketlerini satın almakla ilgilendiği belirtildi. Yetkili, dört gün sürecek etkinliğe 74 Çinli firmanın katılacağını söyledi.

Savunma analisti Özgür Ekşi, Defence News’e Çinli firmaların uzun vadeli hedeflerine uygun Türk şirketlerini satın almak amacıyla katılacağı değerlendirmesinde bulundu.

Ekşi, “Satın almalardan sonra Çinli firmalar teknolojilerini getirecek, Türkiye’deki düşük üretim maliyetlerinden faydalanacak, NATO standartlarında sistemler üretecek ve NATO sistemlerini kullanan pazarları hedef alacaklar” diye belirtti.

Çin, dünyanın önde gelen SİHA ihracatçısı konumunda ve ABD’nin MQ-9’ları ile yarışacak düzeyde Caihong ve BT-001 araçları üretiyor.

Çin ordusunun eski görevlisi Song Zhongping, Çin’in Türkiye ile çok fırlatmalı roketler, taktik füzeler ve hava savunma sistemleri üretimi alanlarında birlikte çalışabileceğini kaydetti.

Şanghay Siyaset Bilimi ve Hukuk Üniversitesinden savunma uzmanı Ni Lexiong, “Türkiye büyük güçler arasındaki rekabette iyi bir oyuncu. Tüm dünya, Ankara’nın Ukrayna’da devam eden savaştan nasıl yararlandığını gördü.” ifadelerini kullandı.