Scroll Top

Ukrayna’dan Libya’ya, Türkiye’nin İHA’ları neden bu kadar popüler?

Amerika menşeli Al Monitor gazetesi, Türkiye’nin Baykar yapımı İHA’larının neden bu kadar popüler olduğuna dair bir araştırma yazısı yayımladı.

Al Monitor, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Körfez ülkelerini ziyaretinde ülke tarihinin en büyük savunma anlaşmasını yaptığını vurguladı.

Al Monitor’un yazısından bazı kesitler:

“Türkiye’nin Baykar insansız hava araçlarını satmaya başladığı 2019’dan beri bu silahlar Ukrayna, Dağlık Karabağ, Libya, Suriye, Irak, Etiyopya ve Somali dahil, dünyanın genelindeki çatışma bölgelerinde kullanıldı.”

“Atlantik Konseyinden Rich Outzen, Bayraktar İHA’larının başarısının ve popülerliğinin birkaç nedeni olduğunu söyledi.”

“Türkler, hava araçlarını yalnızca hızlandırılmış bir kullanıcı kursuyla teslim etmiyor. Uzun süreli eğitim ekipleri, bakım-tedarik desteği ve diğer sistemlerle (komuta ve kontrol, diğer sensörler, insanlı ve insansız kara ve hava kuvvetleriyle) operasyonel entegrasyon sağlıyorlar.”

“Türkiye, İHA’larla son dönemde savaş tecrübesi kazandı, bu yüzden konseptlerinin ve entegre edici yaklaşımlarının güncelliğini (ve marka bilinirliğini) koruyor.”

“Türk İHA’ları genel olarak ABD ve diğer Batı yapımı İHA’lardan daha ucuz ve Çin veya İran yapımı Batı dışındaki sistemlerden daha üstün.”

“RAND şirketinden kıdemli savunma politikası uzmanı Peter Wilson, Bayraktar İHA’larının ‘savaşta kendini kanıtlamış, düşük maliyetli ve koşulsuz olduğunu’ söyledi.”

“Akıncı sadece geçen yıl Türk kuvvetlere teslim edildi ve Suudi Arabistan Türkiye’nin yanında bu uçağı teslim alan üçüncü ülke olacak. Akıncı, diğer daha küçük İHA’larca belirlenen hedefler de dahil, uzak hedefleri hassas mühimmatlarla vurabiliyor. Körfez’de çıkabilecek deniz ve kıyı çatışmaları için bu önemli bir kabiliyet.”

“Küresel çapta İHA pilot hizmetleri sağlaya Red-Six International’ın Başkanı Kirsten Fontenrose, Akıncı’nın TB2’den neredeyse iki kat daha büyük olduğunu belirtti.”