Scroll Top

DANİMARKA, KUR’AN’A YÖNELİK TEKRAR EDEN SALDIRILARA KARŞI TEDBİR ALMALI

Danimarka’da aşırı sağcı bir grup, dün Türkiye ve Mısır’ın Kopenhag büyükelçilikleri önünde Kur’an-ı Kerim yaktı. Bu çirkin saldırı yapılan ilk eylem de değil.

Danimarka’daki İslam karşıtı ve aşırı milliyetçi Danske Patrioteer (Danimarkalı Vatanseverler) isimli grubun üyeleri bugün önce Mısır’ın, daha sonra da Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yaktı.

Türk Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Kur’an’a yönelik tekrarlanan saldırıları şiddetle kınarken, Danimarka’ya bu tür nefret suçlarını önlemek için gerekli tedbirleri alma çağrısında bulundu.

Açıklamada, “Danimarka makamlarının bu saldırılara göz yumma ve bu provokasyonlara koruma sağlama konusundaki ısrarları, olayların yaratabileceği sonuçların vahametini göremediklerin göstermektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Bu saldırıların milyarlarca Müslüman’ı yaraladığı gibi, toplumsal barışa ve bir arada yaşama kültürüne zarar verdiği ifade edilen açıklamada, Danimarkalı yetkililerin olayların tekrarlanmaması için gerekli önlemleri alması gerektiği vurgulandı.

İşte Dışişleri Bakanlığı’mızın Danimarka’da Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim’e karşı devam eden saldırılar hakkında yayımladığı metin:

Kopenhag’da, dün gerçekleştirilen eylemlerin ardından, bugün de (25 Temmuz) biri Büyükelçiliğimiz önünde olmak üzere kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e karşı devam eden saldırıları en güçlü şekilde lanetliyoruz.

Danimarka makamlarının bu saldırılara ısrarla göz yummaları ve bu provokasyonlara koruma sağlamaları olayların yaratabileceği sonuçların vahametini göremediklerini göstermektedir.

Bu tarz saldırılar, sadece milyarlarca Müslümanı rencide etmekle kalmayıp, toplumsal huzura ve bir arada yaşama kültürüne de zarar vermektedir.

Danimarka makamları bu nefret suçunun tekrarlanmaması için gerekli tedbirleri almalıdır.

Resim