Scroll Top

Türkiye, Suudi Arabistan’a yerli TİHA satacak

Türkiye ve Suudi Arabistan arasında imzalanan mutabakat zaptına göre, Türk İHA’larının Suudi Arabistan’da üretimine dair iş birliği yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan’ı ziyaret ederek, Suudi Kralı Selman ve Veliaht Prens ve Başbakan Muhammed bin Selman ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Suudi Arabistan Medya Bakanı Salman bin Yusuf Al-Dawsari tarafından Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ile Suudi Arabistan Krallığı Enformasyon Bakanlığı Arasında İletişim Alanında İş birliğine İlişkin Mutabakat Zaptı imzalandı.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ile Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman Al-Suud tarafından Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı ile Suudi Arabistan Krallığı Savunma Bakanlığı Arasında İş birliğine İlişkin Uygulama Planı imzalandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Salman Al-Suud tarafından Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Suudi Arabistan Krallığı Enerji Bakanlığı arasındaki Enerji Alanında Mutabakat Zaptı imzalandı.

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Halid Bin Hüseyin El Bayari tarafından Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ile Baykar Arasında İş birliği Sözleşmesi imzalandı.

İnsansız Hava Aracı Bayraktar Akıncı TİHA'nın Özellikleri - Webtekno

En dikkat çekici anlaşmalardan biri Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ile Baykar arasında imzalanan savunma sanayi anlaşmasıydı. Baykar ile Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı arasında Bayraktar Akıncı TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) ihracatı ve iş birliği sözleşmesi imzalandığı ifade edildi.

Bayraktar Akıncı TİHA’ların, Suudi Arabistan Krallığı Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde görev yapacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sırasında iki ülke arasında savunma, enerji, yatırım ve basın alanlarındaki iş birliğinin güçlendirilmesine dair 9 iş birliği mutabakat zaptı imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, son 20 yılda Türkiye’nin Körfez ülkeleriyle ticaretinin 1,6 milyar dolardan 22 milyar dolara çıktığını hatırlatmıştı.