FETÖ sahip değiştirdi: Bosna’daki okula İngiltere bayrağı asıldı

fetö bosna manşet

Bosna Hersek kamuoyundaki olumsuz imajlarını değiştirmek ve yaşadıkları öğrenci kayıplarını azaltmak için her yolu deneyen FETÖ, okula İngiliz bayrağı astı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ABD merkezli “Global Education” isimli kuruma satılan FETÖ’ye bağlı “Bosna Sema Eğitim Kurumları”, bir süre önce de İngiliz “Richmond Park Education” isimli başka bir kuruma devredildi.

Özellikle Türkiye’deki darbe girişiminin ardından Bosna Hersek’te de öğrenci kaybına uğrayan ve kamuoyundaki olumsuz imajlarını değiştirmek adına ABD’li kuruma satılan anaokulu, ilkokul, lise ve üniversiteler, bu da yeterli olmayınca çareyi bir kez daha sahip değiştirmekte aradı.

Okulların yöneticilerinin FETÖ bağlantıları Bosna Hersek’teki birçok farklı şehirde faaliyet göstermeye devam eden bu okulların yöneticileri, her fırsatta FETÖ bağlantılarını inkâr etseler de okulların yeni sahibi Richmond Park Education Müdürü Mehmet Kolukısa’nın Danimarka’da FETÖ’ye bağlı Özel Hay Koleji‘nin eski müdürü olması ve kurumun temsilcisi olarak görünen Fatih Cingöz‘ün de daha önce Irak’ın Erbil şehrinde yine FETÖ’ye bağlı “Feza Eğitim Kurumları“nın başında olması dikkati çekiyor.

Bosna Sema Eğitim Kurumlarını daha önce sözde satın alan Global Education’ın temsilcisi olan akademisyen Samuel Henry de daha önce yayımlanan birçok görüntüsünde FETÖ elebaşı Fetullah Gülen hakkındaki olumlu ifadeleri ve FETÖ okullarını ziyaret etmesiyle tanınan bir kişi olarak biliniyordu.

Bosna Sema’nın Global Education’a satışında yapılan hülle, İngiliz kurumunun okulu devralmasında yeniden gündeme geldi.
Örgüt bağlantısını gizleme çabası

Bosna Sema yetkilileri her fırsatta, özellikle de darbe girişimi sonrasında FETÖ bağlantısını reddetseler de okulların kurucularından Ali Dokumacı’nın 2011 yılında verdiği bir röportajda, “Fetullah Gülen istediği için Bosna Hersek’e geldiklerini” söylemesi bu kurumun ve çalışanlarının hangi ideolojiye ait olduğunun en büyük göstergesi.

Ancak Bosna Hersek kamuoyunda sürekli olarak FETÖ bağlantısını inkâr eden bu kurumun çalışanlarının sosyal medya hesaplarına bakıldığında elebaşı Gülen’in sözlerini paylaştıkları, firari Enes Kanter‘e ve Türkiye’de darbe girişiminde yargılanan FETÖ mensuplarına destek oldukları görülüyor.

Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından bu okullarda Fetullah Gülen ismi eskiden olduğu gibi artık dile getirilmiyor, kitapları okutulmuyor.

Ancak okulun arka plandaki yönetiminde değişen hiçbir şey yok.

Bosna Hersek medyası da kayıtsız kalmadı

Bosna Hersek’te haftalık olarak yayımlanan “Stav” dergisi de FETÖ okullarındaki bayrak değişimine sessiz kalmadı. Derginin haberine göre ABD’li kuruma satılarak FETÖ bağlantılı olmadıkları noktasında kamuoyunu ikna etmede yeterli olamayan Bosna Sema, yeni bir sahip buldu.

Aynı şekilde, FETÖ bağlantılı bazı isimlerin okullardaki işlerine son verilerek örgütle bağlantılı olmadıkları imajı verilmek istendi. Haberde, son iki yıl içinde iki kez el değiştiren okulların bu şekilde kamuoyunda “ilk sahiplerinin kim olduğu” algısını yıkmayı amaçladıkları da belirtiliyor.

Haberde ayrıca Bosna Hersek kamuoyuna da çağrıda bulunulurken “Hangi ebeveyn, çocuğunun kendi halkını öldüren ve darbe girişimine kalkışan bir adamı okumasını ister?” ifadelerine yer veriliyor.

 

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın