Scroll Top

Fransa’da tarihin en büyük grevi başlıyor

Macron

NATO eleştirileri ve Türkiye düşmanlığıyla kendisine yeni siyaset alanı devşirmeye çalışan Macron’un başı dertte. Macron’a öfkeli milyonlar Fransa’da tarihin en büyük grevini gerçekleştirecek.

PKK/YPG terör örgütüne maddi ve siyasi destek sağlayan, Türkiye düşmanlığında sınır tanımayan, NATO ile ilgili radikal çıkışlar yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron için deniz bitti. Fransa’da çok sayıdaki sektörün çalışanları, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin hazırladığı emeklilik reformuna tepki göstermek amacıyla süresiz greve gidecek.

Herkes greve çıkıyor

Greve gideceklerin listesi ise epey uzun. Paris ve çevresinde toplu taşımayı düzenleyen RATP, Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketi (SNCF) ve Fransız hava yolu şirketi Air France’ın çalışanları, polisler, doktorlar, hemşireler, hastane çalışanları, öğrenciler, postane çalışanları, memurlar, avukatlar, tarım çalışanları, ambulanslardaki görevli sağlık ekibi, taksi şoförleri, öğretmenler, Fransız devletine ait elektrik üretim ve dağıtım şirketi EDF çalışanları, nakliye şoförleri, hastanelerin acillerinde çalışanlar, Fransız otomobil markası Renault ve rafineri çalışanları yarından itibaren süresiz greve gidecek.

Ulaşım darbe yedi

Grevler kapsamında yarın ülke genelindeki okulların yüzde 65’i kapalı olacak, Paris’te 16 metro hattının 11’i sefer yapmayacak, 5’inde ciddi aksamalar yaşanacak. Banliyö trenlerinde ve otobüslerde de sorunlar meydana gelecek. Hızlı tren seferlerinin yüzde 90’ı iptal edilirken, diğer tren seferlerinin yüzde 97’si yapılmayacak. Ayrıca Air France’ın ülkedeki uçuşlarının yüzde 30’u iptal edildi. Sadece Paris’te değil diğer kentlerde de toplu taşımada büyük aksamalar yaşanacak. Grevin sebebi ise reform, emeklilikte memur ve işçi ayrımını ve onlara tanınan ayrıcalıkların kaldırılması, bununla beraber emeklilik yaşını kademeli olarak 62’den 64’e çıkarma planı.

Benzer gönderiler