Scroll Top

Business Insider: Erdoğan’ın elektro darbesi

Screen Shot 2020-08-11 at 17.55.20

Business Insider’ın “Erdoğan’ın Elektro Darbesi… Türk Otomobilinin Alman Elektrikli Araçları Karşısında Önemli Bir Avantajı Var” başlıklı Almanca yayınında Türkiye’nin yerli otomobilinin başarısından bahsedilirken Alman otomobillere güçlü bir rakip olduğu da vurgulandı.

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, birkaç gün önce yaptığı basın toplantısında yerli otomobil için işlerin yolunda gittiğini belirtti. O kadar iyi ki şu anda projede 180 mühendis çalışıyor ve buna yıl sonuna kadar 95 kişi daha eklenecek. Fabrika seri üretime geçtiğinde ise 4 bin kişinin TOGG için çalışması gerekecek. Aralık ayında sunulan SUV’a ek olarak dört model daha planlanıyor ve 2030 yılı sonuna kadar bir milyon TOGG aracının üretilmesi öngörülüyor.

Şirketin verdiği bilgilere göre tedarikçi firmaların en azından yüzde 78’i Türkiye’den. Bu da TOGG’a özgür ve bağımsız olarak üretim yapma imkanı sağlayacak.

Bu durumun TOGG’a sağladığı önemli bir avantaj daha var. Ne kadar çok parça Türkiye’de üretilirse aracın o kadar ucuz olması muhtemel.

İlk TOGG modelinin 2022’de satışa çıkacağı Almanya’ya bakalım. Türk otomobili daha sonraki süreçlerde Alman elektrikli otomobillerle rekabet edecek. Bu durum Alman elektrikli otomobillerinin fiyatını yükseltebilir.

Yerli otomobilin CEO’su Karakaş yerli otomobilin fiyatı ile alakalı da “kesinlikle rekabetçi bir fiyat sunulacağını” da açıklamıştı.

Sonuçta TOGG’un ne kadar pahalı olacağı büyük ölçüde bataryaya bağlı olacak. Karakaş, bununla ilgili olarak “yüksek teknolojili bataryalarının tasarımını tamamladıklarını, çeşitli paketlerle 300 ila 500 kilometre menzil sunacaklarını” belirtti.

Benzer gönderiler