Scroll Top

ABD göçmen çocukları askeri üslerde tutacak!

102198256_tv047655699-800x450

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı James Mattis, Texas eyaletindeki iki askeri üssün, sayıları “sıfır tolerans” politikası kapsamında şişmiş olan tutuklu göçmenlere barınak olarak kullanılacağını söyledi.

El Paso kentindeki Fort Bliss Kara Kuvvetleri Üssü ile San Angelo kentindeki Goodfellow Hava Kuvvetleri Üssü, aileler ve refakatsiz çocuklar da dâhil olmak üzere tutuklu göçmenlere ev sahipliği yapacak. Ancak Mattis, Pazartesi günü üslerde barındırılacak göçmen sayısı ya da barınakların tipi ve büyüklüğü gibi konularda herhangi bir detay veremeyeceğini söyledi.

Amerikan medyasına göre, konuyla alakalı duyuru ABD İç Güvenlik ve Sağlık ve İnsani Hizmetler bakanlıklarının yargılanmayı bekleyen göçmenler için kalacak yer temini için yardım istemesinden sonra geldi.

Mattıs, yaptğı açıklamada, ”İç Güvenlik Bakanlığı hangi desteğe ihtiyaç duyuyorsa, nezaretlerinde bulunan insanları barındırmak için onu sağlayacağız. Bu meseleyi hafta hafta çözeceğiz. Açıkça görülüyor ki rakamlar dinamik hareketli, bu sebeple, lojistik desteğimizde esnek olmak zorundayız.” ifadelerini kaydetti.

Eski bir rapora göre, ABD donanması Kaliforniya, Alabama ve diğer eyaletlerde askeri üslere yakın konumda göçmenler için geçici barınaklar inşa etmeyi planlıyor.

Dallas News’in haberine göre, Alabama’da yapılması düşünülen proje bir yıla kadar yaklaşık olarak 25 bin kişiye ev sahipliği yapacak.

Benzer gönderiler