Scroll Top

Mülteci olarak ayrıldığı Türkiye’ye bakan olarak geldi

muhammed bangura

Sierra Leone Enformasyon ve İletişim Bakanı Muhammed Bangura, 19 yıl önce geldiği Türkiye’de mülteci olarak 6 ay kaldığını ve ardından siyasi sığınma hakkı kazanarak Kanada’ya gittiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuğu olarak Türkiye’de bulunan Sierra Leone Cumhurbaşkanı Ernest Bai Koroma’ya eşlik eden heyette yer alan Muhammed Bangura basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“Türkiye 19 yılda inanılmaz değişmiş.”

Türkiye’nin hala ihtiyacı olan insanlara yardım etmeyi sürdürdüğünü dile getiren Bangura, Türk hükümetinin Suriyeli mültecilerin idamesi noktasında çok önemli bir rol üstlendiğini dile getirdi. Bangura, “19 yıl öncesinden şimdiye ülkede inanılmaz büyük değişimler gördüm. Bunun nedeninin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

“Türkiye sadece elini ihtiyacı olan insanlara uzatıyor.”

Türkiye’nin bölgede yaşanan savaşın parçası olmadığı halde bedel ödediğini ifade eden Bangura, şöyle devam etti:

“Türkiye sadece elini ihtiyacı olan insanlara uzatıyor. Batı veya uluslararası toplum mültecilere yardım çabalarında Türkiye’nin yanında olmalıdır.  Mesela, eğer Türkiye 19 yıl önce bana sığınma şansı vermeseydi, bugün burada bir bakan olarak oturup konuşamazdım. 19 yıl önnce mülteci olarak geldiğim Türkiye’ye şimdi Bakan olarak geldim. Uçaktan indiğim an ağladım.

Suriye, İran ya da Afganistan’dan gelip Türkiye’deki mülteci kampında kalan çok sayıda kişi daha iyi bir geleceğe sahip.  Türkiye’yi anlamsız yere eleştirmek yerine, onu insani yardımları için takdir etmeliler.” dedi.

Muhammed Bangura konuşmasını Türk halkına teşekkür ederek bitirdi.

Benzer gönderiler