Scroll Top

Musul’dan işkence manzaraları

musul4

DEAŞ’ın elindeki Musul’u ele geçirmek için başlatılan operasyonda sona yaklaşılıyor. DEAŞ’ın elinde kalan birkaç mahalleyi almak için Bağdat hükümetine bağlı güçler ve İran destekli Şii milislerin ABD desteği ile birlikte ilerleyişi sürüyor.

İnsan hakları ihlalleri had safhada

DEAŞ’ın elindeki diğer şehirlerde yaşandığı gibi Musul’da da Şii milisler ve Bağdat hükümeti güçlerinin adı insan hakları ihlalleri ile anılmaya devam ediyor. Felluce’de de yaşanan adam kaçırma, işkence, yağma, tecavüz gibi suçlar Musul’da daha şiddetli bir şekilde yine kendisini gösteriyor. Henüz Felluce’de ortadan kaybolan sivillerin akıbeti netleşmemişken Musul’dan gelen haberler ülkede insan haklarına yönelik endişeleri had safhaya taşıyor.

Musul’dan dünyaya haber akışı ile neredeyse tamamen durmuş vaziyette. Sünni ağırlıklı nüfusa sahip şehrin Doğu yakası aylar önce Bağdat hükümeti ve Şii milislerin kontrolüne geçmişti. Bu bölgeye erişebilen az sayıda gazeteci ve aktivistin dünyayla paylaştığı kısıtlı görüntüler, Musul’da aslında ne yaşandığına dair bilgileri gözler önüne sermeye yetiyor. Şehrin Batı yakası da neredeyse tamamen Bağdat hükümetinin eline geçmiş durumda. Şehirde sivillere yönelik suçların boyutlarını kimse tam olarak tahmin edemiyor. Ancak ülkede önceden yaşanan tecrübeler ve daha çok aktivistlerin paylaştığı görüntüler, insan hakları ihlallerinin vardığı boyutları ortaya koyuyor.

Musullu siviller gece baskınlarıyla alıkonuluyor.

Amerikan silahlarıyla donatılmış Irak askeri

Alman Der Spiegel dergisinde yayınlanan fotoğraflar, Musul’da gündelik hale gelen bu olayları tüm çıplaklığıyla gösteriyor. Fotoğrafçı Ali Arkadi’nin, Bağdat hükümeti güçleriyle birlikte Musul’da tanık olduklarını Der Spiegel dergisi haberleştirerek okuyucularına sundu. Görüntüler ve Ali Arkadi’nin ifadeleri, nadir bir tanıklık hüviyetinde.

Ali Arkadi, Bağdat hükümetiyle beraber Musul’da bir eve yapılan gece baskınına katılıyor. Fotoğrafçının ifadelerine göre evde ailesiyle uyumakta olan Iraklı bir sivil, DEAŞ mensubu olduğu iddiasıyla yakalanıyor. Elleri bağlanarak hükümete ait bir merkeze götürülüyor ve işkenceye maruz bırakılıyor.

Sistematik tecavüzler yaşanıyor.

Eve düzenlenen baskında evdeki erkeğin alıkonulmasının ardından, bir kadının bulunduğu odaya yönelen hükümet güçlerine bağlı bir yüzbaşı, fotoğrafçının ifadesine göre kadına tecavüz edeceğini söylüyor. Odadan çıkarken kadına tecavüz etmediğini söylemesine rağmen gerçekte ne olduğu bilinmiyor. Gazetecinin ifadelerine göre Bağdat hükümeti askerleri, tecavüz ettikleri kadınların yerlerini Şii milislere bildirerek onların da Iraklı kadınlara tecavüz etmesi için buralara yönlendiriyor.

Benzer gönderiler