Scroll Top

FETÖ elebaşı kumpascı emniyet müdürlerinin atamasını sembolik olarak kendisi yapmış

gülen-imza

FETÖ’nün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan kumpas soruşturmaları öncesinde kritik görevlere en güvendikleri adamları atadığına ilişkin önemli bir belge ortaya çıktı.

İçişleri Bakanlığının 16 Temmuz 2010 tarihli atama listesinin, bakanlığın tayin kararından 14 saat önce FETÖ elebaşı Fetullah Gülen tarafından onaylanıp imzalandığı öğrenildi. O ana ilişkin şok fotoğraf FETÖ soruşturmaları kapsamında geçtiğimiz günlerde Kaynak Holding’e düzenlenen operasyonda ele geçirildi.

Gizli arşivdeki binlerce dijital veri arasında yer alan bir fotoğraf karesi, ilk bakıldığında sıradan gibi gözüküyor. Ancak istihbarat birimleri, fotoğrafın çekildiği tarih ve saat ile fotoğraftaki detayları teknolojik sistemle incelediğinde çok çarpıcı bir sonuca ulaştı.

Fotoğraf 16 Temmuz 2010 günü saat 04.56’da çekildi

Fotoğraf, 16 Temmuz 2010 günü Türkiye saatiyle 04.56’da çekildi. Elebaşının arkasındaki kitaplıkta biri ABD polisine, diğeri İstanbul Terörle Mücadele ekiplerine ait iki polis şapkası bulunuyor. Her adımında mesaj verme kaygısı içerdiği bilenen Gülen’in imzaladığı dosyadan 14 saat sonra İstanbul polisinde deprem etkisi yaratacak olan “tayin/terfi” listesinin açıklandığı tespit edildi.

Dönemin İstanbul Emniyet Müdürlü olan FETÖ tutuklusu Hüseyin Çapkın’ın çalışma ekibi, hazırlanan tayin listesiyle yeniden belirlenmişti.

En kritik şubeler olan Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ile Terörle Mücadele ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesine FETÖ’cü isimler atanmıştı. Söz konusu ekip örgütün kamikaze saldırısına dek kumpaslar için delil üretmek için çalışmıştı.

FETÖ’nün kumpas operasyonlarının beyin takımında yer alan polis müdürleri:

Nazmi Ardıç: İstanbul Organize Şube Müdürlüğüne getirildi. Ergenekon, Balyoz ve Şike gibi birçok kumpas operasyonunun beyin takımında yer aldı. “Casusluk ve yasa dışı dinleme” suçlarından tutuklandı.

Yakup Saygılı: Diyarbakır’da görev yaparken bizzat Gülen’in onayıyla İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevine getirildi. 17 Aralık darbe girişiminin ardından tutuklandı.

Hamza Tosun: Erzincan’da görevliyken İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı olarak atandı. Hâlen firari olan Tosun’un, 17 Aralık günü saat 15.28 de Gülen’in yardımcısıyla 193 saniyelik telefon görüşmesi yaptığı ortaya çıktı.

Mahir Çakallı: İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürü olarak görevlendirildi. 25 Aralık kumpas davasının tutuklu sanığı olan Çakallı’nın, ABD İstanbul Başkansolosluğunu operasyon öncesi aradığı tespit edildi.

Benzer gönderiler