İsviçre’de “Allahu Ekber” diyen Türk gencine para cezası verildi

polizei_schriftzug_streife_rd

İsviçre’nin Schaffhausen şehrinde Orhan E. isimli bir Müslüman Türk genç, arkadaşını “Allahu Ekber” diye selamladığı için para cezası ödemek zorunda bırakıldı.

Mayıs ayında Schaffhausen Polisi kamu huzurunu kaçırma iddiasıyla “Allahu Ekber” sözlerine para cezası kesti. Gerekçe ise, 22 yaşındaki Müslüman bir gencin “Allahu Ekber” kelimelerini sesli bir şekilde söylemesiydi.

Genç, “Bunlar çok sıradan ifadeler, bu kelimeleri sürekli ve hiçbir art niyet olmadan kullanıyoruz.” dedi. Orhan E.’ye 210 İsviçre Frank’ı para cezası verildi. “‘Allahu Ekber’ bizim sürekli kullandığımız bir ifadedir. Ancak kadın polis memuru böyle düşünmüyor. Schaffhausen’de Türk Kültür Derneği’nin önünde Türkçe sohbet ediyorduk. Ancak kültür derneğinin hemen yanında Schaffhausen şehrinin polis merkezi bulunuyor. Biz sohbet ederken kadın memur aniden beni yanına çağırdı ve bu ifadelerle ne demek istediğimi sordu. Bu kelimelerin hiçbir kötü anlamı olmadığını açıkladım. ‘Biz selamlaşmak için de Allahu Ekber kullanırız. İki cümlemizden birisi Allahu Ekberdir. Mesela ‘Hava ne güzel, Allahu Ekber’ deriz. Bununla olumlu olarak hissettiğimiz bir şeyi vurgulamak isteriz diye açıklamada bulundum.” dedi.

Orhan sözlerine, “Ancak bütün çaba ve açıklamalarım nafile kaldı. Kadın memur destek güçleri çağırdı. Birden silahlı polis memurları etrafımızı sardı. Elle üzerimi aradılar ve kimlik bilgilerimi kaydettikten sonra gitmemi söylediler.” diyerek devam etti. Genç adam, “İsviçre’de yaşayan bir genç olarak, bu olay apaçık bir ayrımcılık vakası. Para cezasını ödemeyecek olursam hapisle bile tehdit edildim.” dedi.

Schaffhausen şehir meclisi üyesi ve Sosyal ve Güvenlik Meseleleri Başkanı, Simon Stocker, polisin bu olayda hassas davrandığını polisin durumu bir selamlaşma olarak değil kamusal huzuru bozma olarak algılayıp rapor ettiğini belirtti.

Benzer gönderiler