Scroll Top

Reuters: Türkiye ekonomisi 2021’de yüzde 4 büyüyecek

Türkiye ekonomisi büyüyecek Reuters

Türkiye ekonomisi yüzde 4 büyüyecek

Türkiye ekonomisi salgına rağmen 2021’de büyüyecek. İngiliz haber ajansı Reuters’da ikinci bir koronavirüs dalgasının, Türkiye ekonomisinin büyümesini yavaşlatsa da durduramayacağı ifade edildi. Türkiye’nin salgın döneminde ekonomide kaydettiği gelişmeyi ve büyümeyi kaleme aldı. Ekonomistlerin yaptığı anket çalışmalarını sayfalarına taşıyan Reuters, 2020’de Türkiye ekonomisinde 0,6 büyüme beklendiğini açıkladı. Dünyaca ünlü 38 ekonomistin tahminlerine dayandırılan haberde, Türkiye ekonomisindeki büyümenin ikinci çeyrekte yüzde 8,4 yükselmesinin ardından, 2021 yılında bu oranın yüzde 4 civarında artması beklendiği yazıldı. Ekonomistlerin enflasyon konusunda öngörüsü ise Merkez Bankası’nın belirgin sıkılaştırma adımlarına rağmen 2021 sonu için tek haneye düşüşün olmayacağı yönünde.

Ekonomi, ilk Covid-19 dalgasının vurduğu ikinci çeyrekte yıllık bazda yaklaşık yaklaşık 10 küçüldü, ancak üçüncü çeyrekte büyümeye geri döndü ve 2020 için bir bütün olarak daralmadan kaçınması bekleniyor. Geçen yıl büyüme üzerindeki kısıtlamalara rağmen enflasyon yüksek kaldı ve Aralık ayında yüzde 15’e yaklaştı. Merkez bankası, ikinci bir koronavirüs dalgası ekonomik büyümeyi yeniden yavaşlatsa da fiyatları düşürmek için temel faiz oranını yüzde 17’ye çıkardı. Türkiye ekonomisinin 2020’nin son çeyreğinde yüzde 2,4, ilk çeyreğinde ise yüzde 2,0 oranında büyümesi bekleniyordu.

Faiz yıl sonu yüzde 13’e düşecek

Haberde ayrıca Merkez Bankası’nın yüzde 9,4’lük tahminine kıyasla, enflasyonun 2021 sonunda yüzde 11,6’ya gerilemesinin beklendiği ifade edildi. Yıl sonunda ise faizin yüzde 13’e düşmesinin muhtemel olduğu belirtildi. Son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın, makro dengesizlikleri düzeltme odakla bir politika izlediği ve bunun da kısa sürede meyvelerini vermeye başlayacağı da haberde vurgulandı. Haberde “Ekonomik faaliyetin 2021’in birinci çeyreğinde sıralı olarak daralmasını, ödemeler dengesi üzerindeki baskının gevşemesini ve enflasyonun Mayıs-Haziran 2021’den itibaren yavaşlamasını bekliyoruz” yorumuna yer verildi.

Reuters’a bilgi veren bir ekonomi yetkilisi, “Büyüme 2021 yılında 2018-2019 yılındaki gibi olmayacak. 2021 yılının ikinci yarısında daha dengeli bir büyüme için gelişmeler olabilir.  Yatırıma, üretime ağırlık veren, büyük desteğini tüketimden almayan dengeli büyüme için bir imkan var.Bu yıl üçüncü çeyrekten sonra dördüncü çeyrekte de büyüme tüketim bazlı olarak yüksek gelebilir. Hatta 2021’in ilk çeyreğinde de büyüme biraz yüksek olabilir. 2020 yılında pozitif bir gerçekleşme olacaktır. Baz etkisiyle 2021 yılında ise yüzde 3-4 civarında bir büyüme gerçekleşebilir.” açıklamasında bulundu.

Benzer gönderiler