Scroll Top

Türkiye’den Tunus’a 80 milyon dolarlık ihracat

Türkiye'den Tunus'a Anka-S

Türkiye’den Tunus’a ANKA-S ihracatı

Düzenlediği askeri operasyonlarda İHA ve SİHA’larıyla adından söz ettiren Türkiye, Katar ve Ukrayna’dan sonra Tunus’a da ihracat gerçekleştirecek.Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), tarihinde ilk kez milli ve yerli tasarım insansız hava aracı ANKA-S‘nin satışına imza attı. 2019 yılında başlayan ve 2020 yılında anlaşmaya varılan görüşmeler sonucunda Tunus Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na 3 adet ANKA-S İHA ve 3 adet Yer Kontrol Sistemi tedarik edilecek.

80 Milyon Dolarlık Anlaşma İmzalandı

İhracatın 80 milyon dolar tutarında olduğu belirtilirken ayrıca 52 Tunuslu pilot ve bakım personeline TUSAŞ’ta eğitim verilecek. Söz konusu İHA’lar, Türkiye’de 2017’de ilk uçuşunu gerçekleştirdikten sonra envantere girdi. ANKA-S sisteminin geliştirme çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte birçok operasyonel özellik de sisteme eklenmiş oldu. ANKA-S hava aracının en önemli özelliklerinden biri, görüş hattı mesafesinin getirdiği kısıtlamaları ortadan kaldıracak uydu üzerinden kontrol yeteneği olacak.

Kalkış noktalarından başka bir yerde bulunan Operasyon Eğitim ve Simülatör Merkezi’ndeki kontrol istasyonlarına devirle birlikte 6 adet hava aracı aynı anda bu merkezden yönetilebilecek.

En Zorlu Şartlara göre Hazırlandı

Haberleşme sistemlerine yönelik güvenlik artırımı sağlandı. ANKA-S’de bulunan telsiz ve ağ haberleşme sistemleri milli kriptolu sistemlerle korunuyor bu sayede şifreleme metotlarıyla verinin düşmana veya istenmeyen eller geçmesi engelleniyor.

Hava aracının çevresel koşullara dayanıklılığı artırıldı ve iniş ve kalkış sırasında rüzgar limitleri sınıfının en zorlayıcı şartlarına göre tasarlandı.

Muharebe arama kurtarma özellikleriyle farklı görevlere yönelik yetkinlik artırımı da sağlandı. Uzak görüntü terminalleri sayesinde kolayca taşınabilen 10 kilogramdan hafif görüntü alımını sağlayan terminaller ile 50 kilometreye kadar faydalı yük görüntüsü gerçek zamanlı olarak alınabilir hale geldi.

Milli olarak geliştirilen full HD çözünürlükte gece ve gündüz kamerası, düşük ışık kamerası, lazer işaretleyici ve lazer mesafe ölçücü sistemlerden oluşan keşif gözetleme sistemi yine ilk defa ANKA-S sisteminde kullanılacak.

Benzer gönderiler