Scroll Top

İngiliz savunma bakanından Türk İHA’larına övgü

İngiltere savunma bakanlığı İHA'ları övdü

Ben Wallace İHA/SİHA’ları örnek gösterdi

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, İngiliz düşünce kuruluşu Kraliyet Silahlı Kuvvetler Enstitüsünde (RUSI) yaptığı konuşmada, savunma bütçesinin artırılması kararının ardından kaynakların hangi alanlarda kullanılacağını açıkladı. Wallace, Türkiye’nin Suriye, Libya ve diğer yerlerde İHASİHA Bayraktar TB2 ve hava savunma sistemlerini kullanmasının sahada üstünlük sağladığını belirtti. Türkiye’nin yeni nesil SİHA’larını da örnek gösterdi.

Wallace, Türkiye’nin yeni nesil askeri teknolojilerinin, Suriye ve Libya gibi çeşitli yerlerde etkin olarak kullanıldığına değinirken İHA ve SİHA’ların yüzlerce zırhlı aracı ve hava savunma sistemlerini imha ettiğini özelikle belirtti.

Türkiye’nin dünyanın önde gelen yabancı askeri programlara erişimi engellenmişti. Konuşmasında bu konuyu da hatırlatan Wallace, Türkiye’nin engellenme çalışmalarının ardından savunma sanayisinde yenilikler yaptığını belirtti.

İngiltere, savunma bütçesinin kullanılmasında zor kararlar alacak

Wallace, devam eden savunma projelerine odaklanarak bunları geliştireceklerini ve bu kapsamda askeri istihbaratla iş birliği içinde olacaklarını da açıkladı.

İngiltere’nin, savunma bütçesinin kullanılmasında ve bazı eski askeri programlarda kesinti yapıp yapmama konusunda birtakım zor kararlarla karşı karşıya olduklarını da belirtti.

İngiltere’nin savunma sanayide geri kaldığını itiraf etti

Wallace, İngiltere’nin artık savunma teknolojilerine liderlik edemediğiniTürkiye’nin İHA, SİHA’larının kanıtladığını itiraf etti.

İngiltere’nin savunma teknolojilerinde yeterince yenilik sağlayamadığına atıfta bulunan Wallace, Türk İHA’larının “düşmana gerçek zorluklar” yaşatma kapasitesine sahip olduğunu da vurguladı.

Benzer gönderiler