Scroll Top

Dündar, Gül ve Berberoğlu için 15 yıla kadar hapis istendi

can-dündar-erdem-gül-enis-berberoğlu

MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin davada Can Dündar, Erdem Gül ve Enis Berberoğlu hakkında 15 yıl hapis cezası talep edildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde kapalı yapılan duruşmaya, birleşen dava dosyası sanıkları Orhan Ceyhun Bozkurt, Mustafa İlker Yücel ile sanıklar Erdem Gül ve başka suçtan tutuklu sanık CHP Milletvekili Enis Berberoğlu katıldı.

Sanık Enis Berberoğlu’nun avukatı tarafından yapılan reddi hakim talebi, 15. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmemesinin ardından gönderildiği İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesince de reddedildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında yürütülen FETÖ soruşturmasında firari konumunda bulunan Erkam Tufan Avtav’ın ByLock programı üzerinden bu dosyayla ilgili yaptığı görüşme dökümleri mahkemeye gönderildi.

Savcı mütalaasını açıkladı

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı Mehmet Yeşilkaya da esas hakkındaki mütalaasını mahkeme heyetine sundu.

FETÖ yöneticilerinden Emre Uslu’nun talimatıyla 1 Ocak 2014’te Hatay’ta 19 Ocak 2014’te de Adana’da MİT’e ait tırların durdurulduğu anlatılan mütalaada, olayla ilgili yayın yasağı bulunmasına rağmen FETÖ’cülerin temin ettikleri ve ulusal güvenlikle devlet sırrı kapsamında kalan, devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararı bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgi, belge ve görüntüleri sanık Enis Berberoğlu’na verdikleri belirtildi.

Berberoğlu’nun da söz konusu bilgi, belge ve görüntüleri sanık Can Dündar’a ilettiği ifade edilen mütalaada, Can Dündar’ın, Erdem Gül’e birlikte 29 Mayıs 2015’te Can Dündar imzasıyla bu haberi yazdığı kaydedildi.

Söz konusu haberin, 7 Haziran 2015 genel seçimlerinden önce yayımlanması ile hükümeti yıpratarak görevini yapamaz hale getirip seçimleri kaybetmesinin amaçlanması kastı ile hareket eden FETÖ terör örgütü faaliyeti olduğu vurgulandı.

Mütalaada, “Devlet sırrı niteliğindeki bilgileri FETÖ’nün nihai amaç ve stratejisi doğrultusunda hiçbir kamu yararı bulunmadığı halde sanıklar Can Dündar, Erdem Gül ve Enis Berberoğlu’nun amaç ve eylem birliği ve bütün içinde terör örgütünün hiyerarşisine dahil olmaksızın terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme suçunu işledikleri anlaşılmaktadır.” değerlendirmesine yer verildi.

Bu nedenlerle sanıklar Can Dündar, Erdem Gül ve Enis Berberoğlu’nun 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Duruşmada ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Aydınlık gazetesine ilişkin dosyanın mahkemenin ikinci heyetince aralarındaki hukuki ve fiili irtibat bulunması nedeniyle muvafakat alınmaksızın gönderildiğine vurgu yapılarak her iki dava dosyasının ayrı olduğu, aralarında herhangi bir irtibat bulunmadığı ve iddianamede de birleştirme talebinin olmadığı gerekçesiyle Aydınlık gazetesine ilişkin dosyanın ayrılarak İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin diğer heyetine iadesine karar verdi. Mahkeme heyeti, diğer eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

 

Benzer gönderiler