Scroll Top

17-25 Aralık kumpasında CHP izleri

17-25-aralik-ayakkabi-kutusu

17-25 Aralık öncesi ABD’ye ziyaret

Tam 8 sene önce bugün, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) yargısal darbe girişiminde bulundu. Tarihe 17-25 Aralık kumpası olarak geçen bu süreçte FETÖ, örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in talimatıyla devleti zor duruma düşürmek ve hükümete her koldan darbe indirebilmek için operasyonlara başladı. Kumpasın siyasi ayağını ise Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üstlendi. 17-25 Aralık kumpasından 13 gün önce, 3 Aralık 2013 tarihinde CHP’li bir grup Kemal Kılıçdaroğlu liderliğinde ABD’yi ziyaret etti. FETÖ’nün Washington’da bulunan ana üssü Türk Amerikan Birliği’ne katılan CHP, burada FETÖ yöneticilerinden ödül ve plaket aldı. Fotoğrafta yer alan CHP’li isimleri ve FETÖ yöneticilerini, tekrar hatırlatıyoruz.

 

Faik Öztrak

CHP Parti Sözcüsü olan Faik Öztrak’ın, Eylül 2019’da Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileriyle gizlice görüştüğü ortaya çıktı. Öztrak, sonrasında bu görüşmeler için “Açıklama gereği duymadık.” diyerek kamuoyunu cevapsız bırakmıştı.

Aykan Erdemir

Dönemin CHP Milletvekili Aykan Erdemir, Fetullahçı Terör Örgütü ile CHP arasında köprü görevi yapıyordu. Bursa Milletvekilliği yaptığı dönemde FETÖ’nün kapatılan okullarını savunan Erdemir’in, konuyla ilgili açıklamaları FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in web sitesinde “CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, yurt dışındaki Türk okullarının kapatılması girişimine tepki gösterdi.” başlığıyla yayınlanmıştı.

Erdemir, açıklamalarında Türkiye’nin FETÖ okullarını kapatmasını eleştirerek;

“Bugün Türkiye Cumhuriyeti ne yazık ki kendi yumuşak gücüne önemli bir balta vurmaktadır. Mesele Türkiye’nin yürüttüğü resmi diplomasinin kendi vatandaşlarıyla, kendi vatandaşların gönüllü girişimleriyle çatışır bir görüntü vermesidir.” ifadelerini kullanmıştı.

Erdemir, milletvekilliğinin sona ermesiyle Amerika’ya yerleşerek burada, Türkiye düşmanı ve İsrail destekçisi bir kuruluş olan Demokrasileri Savunma Vakfı (FDD)’de çalışmaya başladı.

Bu vakfın başkanı ve başkan yardımcısı ise ABD’de görülen “17 Aralık” davasında bilirkişi olarak görev yaptı.

Ayrıca Erdemir, FETÖ tetikçisi Emre Uslu ile 15 Temmuz Darbe girişiminden önce aynı panelde bir araya geldi.

Engin Altay

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili olan Engin Altay, 2013 yılında CHP’nin FETÖ yöneticileriyle yaptıkları görüşmelere katıldı. Altay, FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılması yönünde meclise önerge vermişti.

Mahmut Yeter

FETÖ’nün ABD imamı olan Mahmut Yeter, FETÖ’ye bağlı Orta Atlantik Türk Amerikan Federasyonu’nun da direktörü. Ayrıca, örgütün FBI yetkilileriyle yaptığı toplantıları organize eden isim.

Mart 2020’de, FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılması için Meclis Araştırma Önergesi veren CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ile birlikte görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde, Özkoç’un FETÖ imamı Mahmut Yeter’e;

“Korkma, yanımda görüntü vermekten korkma.” diye seslenmesi hafızalara kazınmıştı.

Sezgin Tanrıkulu

CHP İstanbul Milletvekili olan Sezgin Tanrıkulu, sık sık Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen FETÖ’cüleri savunuyor.

Bunun yanında, 15 Temmuz darbe girişimine katılması sebebiyle müebbet hapis cezası alan Taha Furkan Çetinkaya’nın annesi Melek Çetinkaya’yı ziyaret etmişti. Melek Çetinkaya, bir televizyon kanalında Fetullah Gülen’e methiyeler dizmesinin ardından tutuklanmıştı. Çetinkaya, FETÖ elebaşı için;

“Ben Fetullah Gülen’e teröristtir diyemiyorum ama bana bu cemaatin içindeki insanlardan komşularım oldu. Ben tertemiz insanlar olduklarını düşünüyorum. Bu insanlarla 3-4 sene komşuluk yaptım.” demişti.

Tanrıkulu, KHK ile ihraç edilen FETÖ’cüleri savunarak;

“Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilmiş olan dostlarımızın mağduriyeti devam ediyor. O mağduriyeti mutlaka ve mutlaka gidereceğiz.” ifadelerini kullanmıştı. Fetullahçı Terör Örgütü olduğu gerekçesiyle ihraç edilen bazı isimlerin siyah transporterla kaçırıldığı iddialarını da sık sık dile getiren Tanrıkulu, bu konuda FETÖ’cülerle ağız birliği yapmıştı.

Faruk Loğoğlu

2011 seçimlerinde CHP’nin Adana milletvekili seçildi. 3 Kasım 2015’te FETÖ’nün kapatılan Zaman gazetesinde yazmaya başladı.

Furkan Koşar

FETÖ’nün ABD imamlarından olan Furkan Koşar, FETÖ’nün New Jersey’de yönettiği Paterson Bilim ve Teknoloji Sözleşmeli Okulunun eski başkanı. Ayrıca, Türki Amerikan Dernekleri Konseyi Başkanlığı da yaptı.

Emre Çelik

FETÖ Washington sorumlusu olan Emre Çelik, geçmişte Avusturya’nın Melbourne kentinde FETÖ’ye bağlı kuruluşlarda görev yapıyordu. Daha sonra, FETÖ’nün ABD’deki çatı kuruluşu Rumi Forum’un Başkanlığı görevine getirildi. 1999 yılında kurulan Rumi Forum’un onursal başkanı ise FETÖ elebaşı Fetullah Gülen. 2017 yılında NATO’nun Parlamenterler Asamblesi (PA) toplantısına davetli olmamasına rağmen katılan Çelik, katılımcı ülke vekillerinin tamamının salonu terk etmesi ve Türkiye’nin itirazıyla programdan çıkartıldı.

Faruk Taban

Örgütün ABD’deki finansal işlerinde ve lobicilik faaliyetlerinde önemli rol oynayan Faruk Taban, Türki Amerikan Birliği (TAA) Başkanı. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in Clinton ailesiyle temasını sağlayan Taban’ın ABD’deki birçok önemli bürokratla Gülen adına görüştüğü biliniyor.

Faruk Taban, 17-25 Aralık kumpasından 2 hafta önce, Kemal Kılıçdaroğlu‘nu Türki Amerikan Birliği’nin kahvaltı programında ağırladı.

FETÖ‘nün ABD İmamı Faruk Taban’la görüşmesine yönelik eleştirilere yanıt veren Kemal Kılıçdaroğlu;

“Bir sabah kahvaltısı vermek istediler. Biz de gittik. Basına ve medyaya kapalıydı açık olmasını çok isterdik. Çünkü yaptıkları çalışmaları bütün ayrıntılarıyla anlattılar. Çok memnun olduk.” şeklinde açıklama yaptı.

Kemal Öksüz

FETÖ’nün ABD’deki lobi işlerini yürüten Kemal Öksüz, Amerikan vatandaşı olduktan sonra adını Kevin olarak değiştirdi. Türkiye’de firari olarak aranıyor. Kongre üyelerini ücretsiz bir şekilde gezilere götürerek lobicilik faaliyetleri yürüten Öksüz, 2013 yılında ABD Adalet Bakanlığı tarafından Azerbaycan’a yaptığı bir gezide finansman ile ilgili yasaları ihlal ettiği için suçlanmıştı.

KAYNAK: FETÖ GERÇEKLERİ

Benzer gönderiler