Reyhanlı katillerine 53’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 4 biner yıl hapis

841707

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013’te 53 kişinin hayatını kaybettiği bombalı terör saldırısına ilişkin 33 sanık hakkında açılan davada karar açıklandı. Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi, 33 sanığın yargılandığı davada 5’i çocuk 53 kişiyi öldürmekten suçlu bulduğu sanıklar Nasır Eskiocak, Mehmet Genç, Yusuf Büyükkasım, Ahmet Mansuroğlu, Doğan Özdemir, Süleyman Evet, Ergin Ördek, Fikret Nazik ve Mehmet Kılıç’a 53’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 4 biner yıl hapis cezası verilmesine karar verdi. 13 sanığa 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası verilmesine hükmeden mahkeme, 3 sanığın ise beraatına karar verdi.

Eskiocak’a öldürmeye teşebbüs, izinsiz patlayıcı madde bulundurmak, yaralama ve mala zarar verme suçlarından da ceza verildi.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013’te bomba yüklü araçlarla düzenlenen iki ayrı saldırıda 53 kişi hayatını kaybetmişti.

İddianamede, ikisi Suriyeli 33 sanıktan 19’u hakkında, “devletin birliği ve bütünlüğünü bozmaya teşebbüsten” ağırlaştırılmış müebbet hapis ile 52 kişinin ölümüne sebep olmaktan 52’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istenmişti. Bu istemin ardından saldırıda ağır yaralanan bir kişi daha hastanede yaşamını yitirmiş, ölenlerin sayısı 53’e yükselmişti.

Sanıklara “silahlı terör örgütüne üye olma ve yardım etme”, “öldürmeye teşebbüs”, “patlayıcı madde bulundurma”, “mala zarar verme”, “kasten yaralama”, “suçluyu kayırma” ve “130 kişiyi öldürmeye teşebbüs” suçlamaları da yöneltiliyordu.

Davanın görülmesine Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesinde başlanmıştı. Terörle Mücadele Kanunu’nun 10. maddesiyle görevli mahkeme ve savcılıkların kaldırılmasının ardından dava dosyası, Hatay Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmiş, güvenlik gerekçesiyle Ankara’ya nakledilmişti.

Davada ayrıca Beşar Esed rejimiyle işbirliği içinde olan terörist Mihraç Ural sekiz firarinin dosyası ayrılmıştı.

11 Mayıs 2013 günü Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 2 adet bomba yüklü araç patlamış toplam 53 kişi ölmüş, 145 kişi ise yaralanmıştı. FETÖ’cü savcı Özcan Şişman MİT’in kendisine ulaştırdığı istihbarata rağmen saldırıyı önlemediği ortaya çıkmıştı.

 

 

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın