Scroll Top

FETÖ elebaşının avukatlarından Tahir Yamakoğlu yakalandı

cropped_content_yamakoglu-muslumanlar-gulen-cemaati-haric-terorist-olarak-taniniyor_aRpqVgg7EwnCFLd

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in avukatlarından Tahir Yamakoğlu, İstanbul’da saklandığı evde yakalandı.

İkamet adresinde bulunamayan Yamakoğlu’nun Beylikdüzü’nde akrabasına ait bir adreste saklandığı ihbarını alan polis, adrese yaptığı baskında şüpheliyi gözaltına aldı. Tutuklanarak cezaevine gönderilen Tahir Yamakoğlu hakkında yürütülen savcılık soruşturması da tamamlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Tahir Yamakoğlu’nun örgütün avukat yapılanması içerisinde yer aldığı, örgütün tepe yöneticileriyle yoğun irtibatı bulunduğu belirlendi.

Skandal sözler

Tahir Yamakoğlu’nun Ocak 2016 tarihinde İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen bir FETÖ davasında söylediği “Gülen ve cemaati hariç tüm Müslümanlar dünyada terörist kabul ediliyordu. Gülen’e mahkemece ‘terörist’ diyerek tüm Müslümanları terörist yapıyorsunuz” sözleri de iddianameye girdi.

ABD pasaportu

Tahir Yamakoğlu iddianamede yer alan polis ifadesinde, Fetullah Gülen’in avukatı olmadığını, Nurullah Albayrak’ın kendisine verdiği yetkiyle duruşmalara katıldığını ileri sürdü. ABD pasaportu bulunan Yamakoğlu hakkında örgütle irtibatlı 4 ayrı avukatın verdiği ifadeler de delil olarak kabul edildi.

Örgüt kurumlarında yöneticilik

İddianamede, Yamakoğlu’nun “Tahşiyecilere kumpas” davasında örgüt adına görev aldığı ileri sürüldü. Aynı zamanda Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan örgüte bağlı Süleyman Şah Üniversitesi Mütevelli Heyeti’nde ve Sistem Eğitim ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu’nda görev aldığı belirtildi.

15 yıl hapis talebi

“Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla hakkında 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istenen Tahir Yamakoğlu, ilerleyen günlerde Ağır Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıkacak.

Benzer gönderiler