Scroll Top

Sırp askerlere işledikleri savaş suçlarından komik cezalar verildi

thumbs_b_c_b83d0d0a3132b92cf3d9a5476ea1b9e3

Bosna Hersek Yüksek Mahkemesi, 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaşta, ülkenin kuzeybatısındaki Sanski Most şehrinde “sivil halka yönelik savaş suçu işledikleri” gerekçesiyle üç eski Sırp askere toplam 32 yıl hapis cezası verdi.

1992-1995 arası devam eden savaşta, eski Sırp Cumhuriyeti Ordusu (VRS) bünyesinde görev yaparken Sanski Most şehri ve civarında Boşnak sivillere yönelik katliam ve işkence yapmak, tecavüz etmek gibi savaş suçlarından yargılanan dört isimden üçü suçlu bulundu.

Yüksek Mahkeme, sanıklardan Goran Mrdja hakkında 14 yıl hapis cezası verirken, davanın diğer sanıkları Mile Kokot 10, Milorad Mrdja’ı ise 8 yıl hapse mahkum etti.

Davanın diğer sanığı Ranko Mrdja ise suçsuz bulundu. 2015 yılının nisan ayında görülmeye başlayan davada 30 sanık eski askerler Goran, Milorad ve Ranko’nun sivil Boşnaklara karşı cinayet, tecavüz, yağma, psikolojik ve fiziki şiddete başvurduğunu söyleyen ifadeler verdi.

Bu ifadeler mahkemeye sunulan başka fotoğraf, video ve ses kaydı gibi başka delillerle de desteklendi. Mahkeme kararına ilişkin konuşan Boşnak kurbanlardan birinin kızı Almaz Ceric “Milo Kokot babamı benim önümde öldürdü, herşey gözümün önümde oldu” dedi.

Benzer gönderiler