Scroll Top

Fransa Cumhurbaşkanı Macron basınla kavgaya başladı

DABVThsXkAAd2ij

Fransa’nın yeni cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, daha ilk günlerde Fransız medyasını kızdırdı.

Seçildikten sonra devlet televizyonu France 2’nin ana haber sunucusu Pujadas’ı tüm ekibiyle birlikte görevinden alan Macron hız kesmiyor.

Elysee Sarayı’nın, Cumhurbaşkanı Macron’un gezilerine katılacak gazetecileri kendilerinin belirleyeceğini açıklaması, Fransız medyasında sert tepkiye neden oldu.

Ülkenin tüm büyük yazılı ve görsel medya mensupları Macron’a açık mektup yayınlayarak, “Sayın Cumhurbaşkanı, Elysee’nin sizi izleyecek gazetecileri seçme hakkı yoktur” dediler.

Açık mektubu ülkenin en büyük medya kuruluşları kamu haber ajansı AFP, ülkenin en büyük gazeteleri Le Monde, Liberation, Le Figaro, Le Parisien, en büyük haber kanalı BFM TV, en büyük özel televizyonu TF1, kamu televizyonları France 2, France 3, France 24, kamu radyoları France Info, France Culture, özel radyolar Radio Nova, RFI, RMC, RTL, haber dergileri Le Point, L’Express, La Vie ve Telerama, haber sitesi Mediapart ve çok sayıda medya yöneticisi imzaladı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü RSF de, bu yeni girişiminin “bir baskı aracı olarak kullanılabileceğini ve bunun endişe verici olduğunu” söyledi. RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire konuya ilişkin yaptığı “Hangi gazetecinin cumhurbaşkanını izleyeceğini belirlemek Elysee’nin rolü değildir. Bu politikanın basın özgürlüğüne, meşru olmayan bir müdahalesi anlamına gelir” dedi. RSF, Fransa’nın 2017 Basın Özgürlüğü listesinde 39’uncu sırada yer aldığını hatırlattı.

Benzer gönderiler