Scroll Top

Vatandaşlık verilmeyen FETÖ’cü rektör ABD’ye dava açtı

isa-saraç

FETÖ’ye bağlı Uluslararası Virgina Üniversitesi Rektörü İsa Saraç, Amerikan vatandaşlığı başvurusuna olumlu yanıt vermeyen ABD İçişleri Bakanlığını dava etti.

Doğu Virginia Federal Bölge Mahkemesi’ne 13 Aralık’ta başvuru yapan FETÖ’cü Saraç, İçişleri Bakanlığının Amerikan vatandaşlığı başvurusuna olumlu cevap vermediğini söyleyerek mahkemenin konuya müdahil olmasını istedi.

15 Mart’a kadar sonuçlanacak

Dosya numarası 1:2017-cv-01423 olan davada hakim Anthony Trenga, ABD İçişleri Bakanlığının 45 gün içinde konuyla ilgili yeni bir karar vermesini istedi. 30 Ocak’ta verilen karara göre ABD İçişleri Bakanlığı, 15 Mart’a kadar vatandaşlığa kabul başvurusuyla ilgili olumlu ya da olumsuz bir cevap vermesi gerekiyor.

Firari Emre Uslu çalışıyor

Örgütün ABD’de kurduğu ilk eğitim kurumlarından biri olan Uluslararası Virginia Üniversitesi, FETÖ firarisi Emre Uslu’nun çalıştığı üniversite olarak biliniyor.

“Kâr deposu hâline geldi”

Washington merkezli Göçmen Çalışmaları Merkezi’nden (CIS) David North, geçtiğimiz ocak ayında yazdığı makalede, üniversitenin eğitim kalitesinin oldukça düşük olduğu belirtmiş, mezun olan göçmen öğrencilere sağladığı yasal iş imkanlarıyla kâr deposu hâline geldiğini ortaya koymuştu. North’un derlediği verilere göre üniversite 2014’te 2 milyon dolar, 2015’te 8,5 milyon dolar kâr elde etti.

ABD İçişleri Bakanlığını zor bir sürecin beklediğine dikkat çeken North, “Fethullah Gülen’in iade meselesi sebebiyle Türkiye’nin ABD’ye kızgın olduğunu” vurguladı.

North konuyla ilgili açıklamasını “Saraç’a vatandaşlık verilmesi durumunda daha büyük bir diplomatik sorunun çıkabileceği” sözleriyle tamamladı.

Benzer gönderiler