Scroll Top

Eski Bursa Jandarma Komutanı’nın oğlu darbe gecesi WhatsApp’ta ‘zafer’ ilan etmiş

yurdakul-akkuş

FETÖ tutuklusu eski Bursa Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş’un oğlunun 15 Temmuz gecesi WhatsApp’ta yaptığı yazışmada, “Beyler kazandık. Hükûmeti teslim aldıktan sonra babam general olacak.” ifadelerini kullandığı belirlendi.

15 Temmuz 2016 gecesi gözaltına alınan ilk isim olan eski Bursa Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yurdakul Akkuş ile 15 sanığın yargılandığı davaya delil olarak gönderilen WhatsApp yazışmasında, Akkuş’un oğlunun söz konusu gece saatlerinde arkadaşlarına gönderdiği mesajlar dikkati çekti.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca örgütün şifreli haberleşme programı ByLock kullanıcısı olduğu tespit edilen zanlı S.B.Ö’nün ikametinde el konulan cep telefonunun imaj bilgileri üzerinde incelemede, başka bir numaradan gönderilen WhatsApp yazışmasına ait ekran görüntüsüne ulaşıldı.

Darbe girişimi gecesi 02.15’te gönderilen ekran görüntüsünde sözde sıkı yönetim komutanı olan Akkuş’un oğlu M.M.Akkuş’un da bulunduğu tespit edilen WhatsApp grubundaki yazışmalarda, yaşanan gelişmelerin konuşulduğu belirlendi.

“Beyler kazandık, kazandık”

Dava dosyasına dahil edilen ve darbe girişimiyle ilgili tanık sıfatıyla mahkemeye getirilmesi için talimat yazılan Akkuş’un oğlu olduğu belirtilen M.M.Akkuş’un, WhatsApp üzerinden 12/TMF adlı sohbet grubunda, 15 Temmuz 23.38’de, “Beyler kazandık, kazandık” mesajını yazdığı, sohbetin bu sözler üzerine geliştiği belirtiliyor.

WhatsApp yazışmaları

Delil olarak dosyaya giren yazışmalar şöyle:

M.M.Akkuş: Beyler kazandık, kazandık.

Kullanıcısı bilinmeyen: N’oldu sadece hükümet düştü değil mi?

M.M.Akkuş: Hayır, daha hükûmeti teslim almadılar. Babam Ankara’da şu an rütbe alacak. (23.41)

Kullanıcısı bilinmeyen: Ne rütbesi?

M.M.Akkuş: Generallik.”

Benzer gönderiler