Scroll Top

Otomotiv pazarında Türkiye 25 Avrupa ülkesini geçti

Türkiye otomotiv pazarında Avrupa ülkelerini geride bıraktı

Covid-19 salgını özellikle ilk dönemde birçok sektörde negatif etkisini gösterdi en fazla etkilenen sektörlerin başında da otomotiv geldi. Covid-19’un Avrupa’ya kıyasla Türkiye‘de daha geç görülmesi, alınan güçlü önlemler ve özellikle ertelenen talepler nedeniyle artan satın alma iştahı gibi nedenler otomotiv satışlarında Türkiye’nin daha güçlü kalmasını sağladı. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nden (ACEA) alınan verilere göre, Avrupa Birliği (AB-26) ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkeleri ile Birleşik Krallık’ın dahil olduğu pazar toplamında, otomotiv pazarı (binek, ağır ve hafif ticari) geçen yıl yüzde 23,6 azalıp 14 milyon 86 bin 918’e düştü. 2019’da ise 18 milyon 443 bin 305 adetlik satış olmuştu. Otomobil pazarı 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 24,3 azalarak 11 milyon 961 bin 182’ye ve ticari araç pazarı da yüzde 18 düşerek 1 milyon 793 bin 353 adede geriledi.

Hiçbir Avrupa ülkesi satışını artıramadı

Avrupa otomotiv pazarı ülkelere göre incelendiğinde; AB, Birleşik Krallık ve EFTA ülkeleri toplamına göre geçen yıl hiçbir Avrupa ülkesini satışını artıramadı. Bir önceki yıla göre en fazla düşüş yüzde 40,6 ile Hırvatistan, yüzde 34 ile Bulgaristan ve yüzde 33,9 ile Portekiz’deydi.

Avrupa’nın önemli ülkelerinden Almanya’da satışlar bu dönemde yüzde 18,7, Fransa’da yüzde 23,8, İngiltere’de yüzde 28,3, İtalya’da yüzde 26,6 ve İspanya’da yüzde 31,3 düştü.

Türkiye, satışlarını artıran tek ülke oldu

AB, EFTA ülkeleri ve Birleşik Krallık’ı kapsayan toplam pazarda, satışlarını artıran tek ülke Türkiye olarak açıklandı.

2020 sonunda Türkiye, bir önceki yıla göre yüzde 61,8 artışla Avrupa otomotiv satışları sıralamasında 6, yüzde 57,5 artışla Avrupa otomobil satışları sıralamasında da 6 ve yüzde 77,2 artışla Avrupa ticari araç satışları sıralamasında 4’üncü ülke olarak yer aldı.

Alman otomotiv devleri zor durumda

Salgın nedeniyle oldukça zor durumda kalan otomobil üreticileri, fabrikalarını kapatarak üretimi durdurmak zorunda kalmıştı. Bu durum, Alman otomobil üreticilerini de ciddi şekilde etkiledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, eyalet başbakanları, otomotiv şirketleri ve işçi temsilcilerinin katılımıyla, video konferans yoluyla otomobil zirvesi gerçekleştirilmişti. Zirvede, Alman otomobil sektörünün büyük ekonomik ve yapısal zorluklarla karşı karşıya olduğu bir kez daha vurgulandı.

Öte yandan, Alman Otomobilciler Birliği’nden (VDA) yapmış olduğu açıklamada, koronavirüs krizinde otomotiv sanayisinde satışların durumunun ”ciddi” olduğu ve tüketicilerin halen otomobil almak için çekinceli davrandığını vurgulamıştı.

Benzer gönderiler