Scroll Top

The Washington Post: Türkiye dünyanın en verimli İHA kullanıcılarından

The Washington Post’tan Türk İHA’larını öven makale

ABD merkezli The Washington Post gazetesi, yayınladığı yeni bir makalede Türk İHA’larından övgüyle bahsetti ve bölgede Türkiye’nin çıkarlarının korunmasındaki önemi vurgu yaptı. Makalede, Türkiye’nin İHA gücü olduğu belirtildi. Ayrıca Türk İHA‘larının savaşın kurallarını değiştirdiği belirtildi. Türk İHA’larının birçok bölgede oyunun kurallarını değiştirmesine bu makalede de yer verildi. “Türkiye son aylarda Suriye, Kuzey Irak ve Kafkasya’ya İHA sevk etti. Ayrıca Doğu Akdeniz’de petrol iddialarını korumak için İHA kullandı.” ifadesine yer verildi. Türkiye’nin dünyanın en verimli İHA kullanıcılarından biri haline geldiği ve Türkiye, prestij ve güç sergilemek için İHA sistemlerine yaslandığı belirtildi.

Makalede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bölgedeki gücüne de vurgu yapıldı. Yazıda “Bayraktar TB2 İHA’ları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bölge çapında Türk gücünü koruma ve kilit müttefikleri destekleme planında kritik rol oynadı.” açıklamasında bulunuldu.

Bunların yanında, “Ayrıca bir BM yetkilisinin ‘dünyadaki en büyük İHA savaşı’ dediği Libya iç savaşında İHA’larını kullandı.”

“Türk İHA’ları, Libya ordusunun önemli petrol sahalarını ele geçirmesine ve ikmal yollarını vurmasına yardım ederek savaşın gidişatını tersine çevirdi.”

“Bu başarı sonrası, Ermenistan ve Azerbaycan Karabağ’da hava hakimiyeti için mücadele ederken Türkiye, Azerbaycan ordusunu destekledi. Ermenistan, Aralık’ta bölgenin bir kısmını teslim etmeyi kabul etti.”

İHA’lar Türkiye’nin dışarıdaki harekatlarında çok büyük rol oynuyor

The Washington Post, daha önce de Türkiye’nin İHA başarısından bahsetmişti. Türkiye’nin Kuzey Afrika’dan Kafkasya’ya etkisini artırmak için birçok girişimde bulunduğunu, savaş alanında da üstünlük elde etmek için güçlü bir silaha güvendiğini yazdı. Yerli silahlı dronelar…

Gazetedeki haberde, İHA’ların çok etkili olduğu, Libya’daki dengeleri Trablus yönüne değiştirdiği ve Dağlık Karabağ’da da Azerbaycan’ın Ermenistan’a karşı başarılı olmasında büyük rol oynadığı ifade edildi.

WP, Türk yapımı droneların Esed rejimi ordusunun ülkenin kuzeyindeki ilerlemesini durdurmakta da büyük rol oynadığını belirtti.

Analizin devamında, “Ülkede, dronelar Türk teknolojik yenilikçiliğinin ve kendi kendine yeterliliğinin bir sembolü haline geldi. Ayrıca ciddi bir ekonomik gerileme ve diğer bazı NATO ülkeleriyle sürtüşme sırasında ulusal güveni artırdı.” denildi.

Benzer gönderiler