Scroll Top

ABD Büyükelçiliği 17 Aralık kalkışmasında görevli FETÖ’cülerle de görüşmüş

ABD-Büyükelçiliği-1

FETÖ’nün kumpas operasyonlarını gerçekleştiren polis müdürlerinin ABD Büyükelçiliği ile çok sayıda telefon görüşmesi yaptığı ortaya çıktı.

FETÖ’cü polis müdürleri ile ABD Büyükelçiliği arasındaki telefon trafiğinin 17 Aralık darbe girişiminden hemen önce olması dikkat çekti.

Polis müdürleriyle yapılan görüşmelere ilişkin olarak ABD Büyükelçiliğinden bir yetkili, “ABD Büyükelçiliği, Türk emniyet kuvvetleriyle daimi olarak irtibat halindedir.” şeklinde kaçamak bir açıklama yaptı.

FETÖ’cü polis müdürlerinin yaptığı görüşmeler:

28 Kasım 2013: Dönemin İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı, ABD İstanbul Başkonsolosluğu ile 292 saniye süren bir görüşme yaptı.

2 Aralık 2013: Mahir Çakallı, ABD İstanbul Başkonsolosluğu ile 3 kez görüştü. Görüşmeler 199 saniye sürdü.

3 Aralık 2013: İstanbul Emniyet Müdürlüğü Nitelikli Dolandırıcılık Büro Amiri Mehmet Akif Üner, ABD İstanbul Başkonsolosluğu ile 4 lez görüştü. Görüşmeler 790 saniye sürdü.

3 Aralık 2013: İstanbul Emniyet Müdürlüğünde görevli Komiser Yardımcısı Mehmet Fatih Yiğit, ABD İstanbul Başkonsolosluğu ile görüştü. Görüşme 300 saniye sürdü.

29 Aralık 2013: İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı, ABD Büyükelçiliği ile 13 saniye görüştü.

Söz konusu görüşmeler, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen “25 Aralık kumpası” iddianamesinde yer alıyor.

FETÖ imamları da ABD Büyükelçiliği ile görüşmüştü

ABD Büyükelçiliğinin, MİT tırlarının durdurulması kumpasını organize eden FETÖ imamlarıyla da görüştüğü tespit edilmişti. FETÖ imamlarıyla yaptığı görüşmeler konusunda bilgi vermeyen ABD Büyükelçiliği, “Bu konuda bizden bilgi talep edilmedi.” açıklamasında bulunmuştu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ise yayımladığı belge ile ABD Büyükelçiliğini yalanlamıştı.

Benzer gönderiler