Scroll Top

Adalet Bakanı teröristlerin iadesi konusunda açıklama yaptı

adalet-bakani-bozdag-adalet-bakani-bekir-bozdag

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunca (TİHEK) The Ankara Hotel’de düzenlenen “İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesinde Ulusal İnsan Hakları Kurumlarının Güçlenen Rolleri Uluslararası Zirvesi” sonrası gazetecilerin sorularına yanıt verdi. Gazetecilerin, İspanya’nın başkenti Madrid’de Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında imzalanan “Üçlü Muhtıra“ya ilişkin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Bozdağ; Türkiye’nin, NATO’nun, Avrupa Konseyinin ve çok sayıda uluslararası örgütün üyesi olan bir ülke konumunda bulunduğunu söyledi. NATO’nun bir güvenlik örgütü olduğuna vurgu yapan Bozdağ, Türkiye’nin başta PKK, FETÖ, DHKP-C, PYD, YPG ve DEAŞ olmak üzere terör örgütleriyle mücadele ettiğini belirterek NATO‘nun güvenliğinin üye ülkelerin güvenliğinin sağlanmasıyla temin edilebileceğini belirtti. Bozdağ, İsveç ve Finlandiya’daki teröristlerin iadesiyle ilgili şunları kaydetti; Finlandiya’da 6 PKK’lı, 6 FETÖ’cü, İsveç’te 10 FETÖ’cü, 11 PKK’lının dosyaları bekliyor. Mutabakattan sonra bunların iadesi hususunu yeniden yazacağız ve hatırlatacağız.”

“Uygulamada hayata geçmesini takip edeceğiz.”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sözlerine şöyle devam etti:

“Görüyoruz ki Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Fransa, İsveç dahil olmak üzere pek çok ülke terör örgütlerine aleni bir şekilde destek veriyorlar uzunca bir zamandır. PYD ve YPG’nin, PKK’nın farklı versiyonları ve PKK olduğunu bildiği halde binlerce tır oraya silah aktardılar ve bunu gizlemeden yaptılar. Eğitimler, başka şeyler yapılıyor. Türkiye haklı olarak, ‘Madem NATO üyesiyiz bizim aleyhimize yapılan bu terör faaliyetlerini sizin desteklemeniz bu çatının doğurduğu hukuka aykırıdır.’ diye her defasında ifade etti. Onlar dinlediler, ‘Gereğini yapacağız.’ dediler ama bugüne kadar maalesef gereken yapılmadı.”

adalet-bakani-bozdag-adalet-bakani-bekir-bozdag

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğinin gündeme gelmesi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin hukukunu koruyan bir irade ortaya koyduğunu belirtti. Bozdağ, Erdoğan’ın “Türkiye’nin terör örgütleriyle yaptığı mücadeleye karşı NATO ve NATO’ya üye olmak isteyenler ortak bir irade ortaya koymazlarsa biz bu geçişe izin vermeyiz.” cümlelerini anımsattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, haklı bir sesi yükselttiğini ifade eden Bozdağ, Türkiye’nin bu noktadaki samimi ve haklı sesinin, Türkiye’nin geri adım atmayacağı değerlendirildiği için “Üçlü Muhtıra“nın imzalandığını kaydetti. Bozdağ, şunları söyledi:

“Bu mutabakat metni, Türkiye’nin dış politikada ortaya koyduğu iradenin nasıl netice aldığını, olumlu sonuçlandığını göstermesi bakımından son derece önemli olduğu gibi öte yandan PKK terör örgütü dışında uluslararası sözleşmelerde veya herhangi bir şeyde terör örgütü olarak nitelendirilmeyen FETÖ, PYD, YPG de terör örgütü olarak nitelendirilmiştir. Bu da fevkalade önemlidir. Türkiye, bundan sonraki süreçte bu mutakabatta yer alan hususların takibini yapmada da kararlıdır. Burada mutabakat metninde yer alan ifadeler kadar bu ifadelerin uygulanıp uygulanmayacağını izlemek ve gerekenleri yapmak üzere güvenlik, adalet ve istihbarat birimlerinden oluşan bir izleme kurulunun da oluşturulması son derece önemlidir. Bu şu demektir: Biz bunun yazıda yazılmasını kafi görmüyoruz, uygulamasını da denetleyeceğiz. Uygulamada da bunların bir bir hayata geçmesini takip edeceğiz.”

Adalet Bakanı açıkladı: 33 teröristin iadesi bekleniyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bir gazetecinin teröristlerin iadesi konusunda yeni bir adım atılıp atılmayacağına yönelik sorusunu cevap verdi. İade dosyalarının daha önceki dönemlerde gönderildiğini hatırlatan Bozdağ, şu ifadeleri kullandı:

“Onlardan bu mutabakat metni çerçevesinde bu başvurularımızın gereklerini yapmalarını isteyeceğiz. Zaten başvurularımız var. Onlara ayrıca bir yazı yazarak bu mutabakat çerçevesinde verdikleri sözlerin gereği, hem Finlandiya’da 6 PKK’lı, 6 FETÖ’cü terörist, İsveç’te ise 10 FETÖ’cü, 11 PKK’lı teröristin dosyaları, ilgili ülkelerin Adalet Bakanlıklarında bekliyor. Şimdi bu mutabakattan sonra biz de Adalet Bakanlığı olarak bunların iadesi hususunu yeniden kendilerine yazacağız ve hatırlatacağız. Yeniden bir dosya göndermemize gerek yok. Dosyalar orada, sözlerinin gereğini yerine getirmelerini bir kez daha isteyeceğiz.”

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

Benzer gönderiler