Adil Öksüz 15 gün boyunca nasıl saklanabildi?

adil-öksüz

Sabah Gazetesi’nden Nazif Karaman, 15 Temmuz darbe girişimini Akıncı Üssü’nde yöneten FETÖ’nün TSK imamı Adil Öksüz’ün firar sürecini ifşa etti.  Buna göre Adil Öksüz, ihanet girişimi sonrası serbest bırakılmasından hemen sonra Sakarya Akyazı’ya geçti. Hakkında yakalama kararı çıkarıldığını öğrenince İstanbul’a kaçtı.

19 Temmuz-5 Ağustos 2016’da Üsküdar Cumhuriyet Mahallesi ve Zeynep Kamil’de iki ayrı FETÖ hücre evinde birer hafta gizlendi. Öksüz’ü Zeynep Kamil’deki evde bir hafta saklayan FETÖ’cü itirafçı oldu. Öksüz’ün örgütün Hava Kuvvetleri Mahrem yapılanması tarafından gizlendiği ortaya çıktı. Emniyet’in tespitlerine göre Öksüz, son olarak 5 Ağustos 2016’da Zeynep Kamil’deki adresten çıktı.

İstanbul Esenler’den Edirne yönüne doğru giden bir araçta seyahat etti. Aracın Öksüz’ü, Bayrampaşa’da indirdiği değerlendiriliyor. Adil Öksüz’ü, kayın biraderi Ali Sami Yıldırım 19 Temmuz 2016 günü İstanbul’a getirip Hava Kuvvetleri Yapılanması İstanbul sorumlusu Şükrü kod adlı Rüştü Karakaya’ya teslim etti. Öksüz’ü Karakaya’nın yönettiği mahrem yapılanma sakladı. Öksüz’ün kaçışına örgüt mahrem imamları Zafer Çay ve Alper Karabulut ve firari sanık Cihat Yıldız da yardım etti. Esenler’de ortadan kaybolan Öksüz’ün izine 5 Ağustos’tan itibaren ulaşılamadı.

Benzer gönderiler