Alevi evlerini işaretleyen DHKP/C’liye CHP desteği

Veli Ağbaba

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın, Malatya’da alevi vatandaşların evlerinin işaretlenmesi olayında parmağı bulunan DHKP/C’li terörist Uğur P’yi savunmak için mahkemeye gittiği ortaya çıktı.

Suriye’de terör örgütü YPG için Türk ordusuna silah doğrultan Ceren Güneş’i Meclis kürsüsüne çıkararak terör sevicilikte sınır tanımayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın bir skandalı daha patladı.

Alevi evlerini işaretleyen Alevi

2017 yılının Ekim ayında Malatya’da Alevi vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Cemal Gürsel Mahallesi’nde, bazı evlerin kapısı kırmızı boya ile ‘X’ işaretiyle boyandı. Olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatan Malatya Emniyet Müdürlüğü ekipleri,  DHKP/C Malatya açık alan sorumlusu olduğu ileri sürülen Uğur P.’yi gözaltına aldı. Alevi ailelerin evlerine işaret konan mahallede oturduğu tespit edilen DHKP/C’li Uğur P’nin Alevi evlerinin işaretlenmesi sırasında gazeteciler olmamasına rağmen fotoğraf çektirerek basına servis ettiği, aynı zamanda duvarlara DHKP/C sloganları yazdığı tespit edildi.

Mahkemesine gitti

Alevi-Sunni çatışması için Malatya’da körüklenen olayın bir numaralı faili olan Uğur P.’nin CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile bağlantısı olduğu ortaya çıktı. DHKP/C’li Uğur P. 2012 yılının şubat ayında mahkemenin karşısına çıktı. Mahkemede DHKP/C’li ismi savunmak için bulunan kişiler CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ile Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’dü. Hatta DHKP/C’li Uğur P.’nin 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldığı duruşmanın ardından Veli Ağbaba şu paylaşımı yaptı: “Malatya’da bugün görülen davada gençlere ceza yağdı”

Devleti suçlamaya çalıştı

2012’de terörist Uğur P.’yi desteklemek için mahkemeye giden Ağbaba, Malatya’da alevilerin evlerine “X” işaretinin konması olayından sonra da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik verdiği soru önergesindeki “Yaşanılan saldırının ardından hangi işlemler yapıldı” diyerek devleti suçlu duruma düşürmeye çalıştı. Halbuki eylemi bizzat Ağbaba’nın desteklediği DHKP/C’li terörist Uğur P. Organize etmişti.

Benzer gönderiler